Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Lõbus video: vahukommi eksperiment ilma vahukommita ja Eesti lastega

Stanfordi
Stanfordi "vahukommi eksperiment" on üks kuulsamaid kiusatuse ja hilisema vaevatasu uuringuid. Autor/allikas: Ekraanitõmmis/Youtube

Stanfordi ülikoolis viidi juba 1960ndatel läbi esimene vahukommieksperiment, kus jäeti nelja-aastased lapsed üksi tuppa koos vahukommi või soolakringlikesega. Neile anti teada, et kui nad teatud aja ilma maiust söömata ära kannatavad, saavad nad preemiaks veel teisegi maiuse.

Eksperimendiga mõõdeti laste enesedistsipliini ning kohese ja edasilükatud rahuloleku erinevust. Samuti uuriti nende „kannatlikkuse strateegiaid“. Veel aastaid hiljemgi jälgiti uuritud laste edu ja arengut ja loodi seoseid nende kunagise enesedistsipliini tasemega.

Tartu ülikooli ühiskonnateaduste instituudi magistrant Leene Korp tegi praktilise ajakirjanduse algkursusel video, milles viis läbi sarnase eksperimendi. Selles osales neli last: Irma, Vassel, Johan ja Kiur. Iga lapse jaoks kestis eksperiment seitse minutit. Vahukommi ei pakutud.

Toimetaja: Katre Tatrik, Tartu ülikool

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: