Teemandist tehti maailma väikseim raadio ({{commentsTotal}})

Foto: Eliza Grinnell/Harvard SEAS

Ameerika teadlased on valmis meisterdanud maailma kõige väiksema raadiovastuvõtja, mille kõige väiksemad komponendid on ainult kahe aatomi suurused.

Marko Loncar, Linbo Shao ja nende kolleegid Harvardi ülikoolist tegid raadio väikesest teemandikristallist. Nad võtsid teemandi kristallvõrest välja kaks kõrvuti asuvat süsiniku aatomit, asendasid neist ühe lämmastiku aatomiga ja jätsid teise asemele augu ehk tekitasid kristallvõresse defekti, mida nimetatakse lämmastik-vakantstsentriks.

Lämmastik-vakantstsentrid on iseenesest üsna tuntud teemandidefektid, mida teatakse reageerivat väga nõrkadele magnetväljadele ja kiiratavat välja üksikuid valgusosakesi ehk footoneid.

Harvardi teadlaste ehitatud raadiovastuvõtjas tuleb lämmastik-vakantstsentris olevatele elektronidele anda rohelise laseriga energiat, tehes need nõnda raadiolainetele tundlikuks. Kui siis raadiolaine tulebki, kiirgab lämmastik-vakantstsenter välja punast valgust.

Sellesse valgusesse on sisse kodeeritud juba aga raadiosaate heli. Valgussignaal tuleb vaid väikese fotodioodiga muundada elektrisignaaliks ja suunata lihtsasse valjuhääldisse. Õige jaama peale aitab väikest raadiot häälestada elektromagnet, mis tekitab selle ümber tugeva magnetvälja.

Loncari ja Shao raadios oli lämmastik-vakantstsentreid miljardeid, ehkki põhimõtteliselt töötaks see ka ühega. Paljude tsentritega saab lihtsalt tugevama signaali. Et nende raadio on tehtud teemandist, on see ka väga vastupidav. Teadlased kirjutavad ajakirjas Physical Review Applied, et raadio mängib vägahästi ka 350-kraadises kuumuses

Toimetaja: Jaan-Juhan OidermaaHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: