Rasvhapped kiirendavad vähi levikut ({{commentsTotal}})

Rinnavähi rakud.
Rinnavähi rakud. Autor/allikas: Wellcome Images/Creative Commons

Vähktõvest vabanemisel saab sageli kaalukiviks kasvajarakkude levimine oma algsest koldest teistesse organitesse ja kehaosadesse. Rühm teadlasi leiab nüüd, et metastaasi soodustab kasvajarakkude pinnal avalduva valgu CD36 kaudu rasvarikka toidu söömine.

''Leidsime hiirte organismi kasvajarakkude viimisel, et tarbitud rasva hulga ja teatud vähivormide metastaatilise potentsiaali vahel oli otsene seos. Kahe vahelisi seoseid tuleb põhjalikumalt lahata, kuid võttes arvesse, kui palju vanades tööstusriikides rasva tarbitakse, on tulemused mõneti murettekitavad,'' nentis Salvador Aznar Benitah Barcelona biomeditsiini uuringute instituudist. Kindlasti ei tohiks seda võtta aga üleskutsena, et vähihaiged peaksid vähem sööma, nõrgestades sellega oma organismi veelgi.

Samas on tulemused kooskõlas eelneva tõdemusega, et metastaas on energiakulukas protsess. Kasvajarakud peavad kohanema pidevalt uute koespetsiifiliste keskkondadega, muutma geenide avaldumist ja hakkama lõpuks oma teekonna lõpp-punkti jõudes koheselt sillapea loomiseks jagunema. Beniathi töörühm nägi kasvajarakkude ühe energiaallikana rasvhappeid. ''Metastaatiliste vähirakkude puhul vastutab nende rakku jõudmise selle pinnal leiduv valk CD36,'' selgitas teadlane.

Inimese organismis võib valku näha näiteks rasvkoes rasvarakkude, skeletilihaste lihasrakkude ja vererakkude pinnal. Kuna aga teistelt kasvajarakkudelt neid tüüpiliselt ei leia, võib see kujutada siiski biomarkerit, mille alusel ennustada, kas vähk ähvardab levida teistesse kehaosadesse. ''Me ei ole muidugi uurinud veel kõiki kasvajaid, kuid sellegipoolest võime öelda, et tegu on esimese üldise metastaasi-spetsiifilise markeriga,'' sõnas Beniath.

Hiirtega tehtud katsetes peatasid CD36 blokeerivad eksperimentaalsed antikehad metastaasi täielikult. Umbes ühel juhul kuuest oli võimalik nende abil lahti saada ka juba tekkinud metastaatilistest kasvajatest. Ülejäänud puhkudel kahanesid kasvajad vähemalt 80 protsenti. Samal ajal ei mõjutanud need lähtepunktiks olnud kasvajate endi arengut.

Eelnevat meditsiinikirjandust uurides leidis Benitah kolleegidega, et inimeste puhul on seostatud valgu tavapärasest ulatuslikumat avaldumist kopsu-, rinna-, kusepõievähi ning mitmete teiste vähivormide puhul kehvemate ravitulemustega. Nõnda loodab Beniath luua järgmise paari aastaga antikehadeni, mida saaks proovile panna inimestega tehtavates kliinilistes katsetes. Paralleelselt on plaanis teha katseid, et uurida täpsemalt rasvarikka toidusedeli mõju vähi levikukiirusele.

Uurimus ilmus ajakirjas Nature.Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: