Pooled inimesed jäävad udujuttu uskuma ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: turbulentflow/Creative Commons

Briti teadlased tõdevad värske uuringu põhjal, et tõele mitte vastavad võltsmälestused tekivad inimestel väga kergelt.

Kimberley Wade ja ta kolleegid Warwicki ülikoolist väidavad enam kui 400 vabatahtlikul tehtud katsete põhjal, et umbes pooled inimesed on altid mäletama väljamõeldud sündmusi. Tuli välja, et kui inimestele rääkida täiesti väljamõeldud lugu, mis on juhtunud justkui nende endaga, siis umbes 50 protsenti inimestest võib jääda lõpuks seda lugu uskuma.

Katseisikuid õhutati uskuma, et nende elus on asetleidnud mõni väljamõeldud sündmus. Näiteks olla nad lennanud lapsepõlves kuumaõhupalliga, koolis õpetajatel vembu visanud või külvanud segadust mõnes suguseltsi pulmas.

Ligikaudu 30 protsenti katseisikutest jäi pakutuga nõusse, andsid loo kohta ise lisateavet ja kirjeldasid üsna üksikasjalikult, kuidas asi juhtus. Iga viies jäi juttu uskuma mingil määral ja veidi kõhklemisi. Seetõttu järeldavad Wade ja kaasautorid ajakirjas Memory, et inimeste mälestusi möödunud aegadest ei saa võtta ilmtingimata puhta kullana.

See viib omakorda tõejärgsel ajastul omakorda mõttele, et tõelist tõeajastut polegi vist kunagi olnud.

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: