Magusaine ohustab hiirte tervist ({{commentsTotal}})

Foto: crwr/Creative Commons

Arvate, et olete kaval ja tarbite tavaliste karastusjookide asemel nn dieetjooke, et pääseda liigsest suhkrust? Tühjagi! Ameerika teadlaste hiirkatsed näitavad, et kunstlik magusaine aspartaam võib samuti tõsta kehakaalu ja tekitada kroonilisi tervisehädasid.

Aspartaami kasutab toidutööstus üsna laialdaselt ja leidub palju uuringuid, mis tunnistavad selle ohutuks. Ent Richard Hodin Bostonist Massachussetsi üldhaiglast ja ta kolleegid avastasid oma uuringus, et aspartaam võib häirida organismis neid protsesse, mis aitavad ära hoida põletikku.

Hodin ja kolleegid toitsid 18 nädalat rohke rasvasisaldusega toiduga. Need hiired, kellele anti lisaks ka aspartaami, võtsid kaalus rohkem juurde kui need, kes said ainult rasvast toitu ilma aspartaamita. Teised hiired said muidu tervislikku toitu ja kuid neist osale anti veel lisaks aspartaami. Tuli välja, et nendel, kes aspartaami said, oli veresuhkru tase toidukordade vahel normaalsest kõrgem. See on aga diabeediohu märk.

Hodin ja kaasautorid kirjutavad ajakirjas Applied Physiology, Nutrition and Metabolism, et põhjuseks võib olla aspartaami mõju peensooles leiduvale ensüümile, mis neutraliseerib seedeelundid ärritavaid toksiine. Katse näitas, et kui hiire seedekulglasse viidi aspartaami, siis langes ensüümi tase seal 50 protsenti. See võib aga teadlaste sõnul kaasa tuua madala intensiivsusega põletikke, mis soodustavad omakorda krooniliste haiguste teket.

Kuigi katseid tehti hiirtega, ei ole ehk inimestelgi liigne kaunilt kujundatud pakendilt teadlikumalt peenkirja lugeda.

Toimetaja: Jaan-Juhan OidermaaHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: