Kristjan Port: Nokia seiklused pole lõppenud! ({{commentsTotal}})

Autor/allikas: Dado Ruvic/Reuters/Scanpix

Tüüpilises muinasjutus on olemas algus ja lõpp. Ajamärkide vahele paigutub lummutuslik keskkond, müstiliste võimetega tegelased, heade ning pahade osalusele rajanev võtmeprobleem ja see algab tavaliselt sõnadega ''elasid kord…''.

Seal on lugeja fantaasiat toitvalt midagi kadedustäratavat, mille varjus serveeritakse elutarkust, mida külma ja kaledana ei söandaks vist keegi muidu teadmiseks võtta. Näiteks lugu vaesepoolseist kingseppadest, kes avastavad mooduse vaadata ja kuulda seitsme maa ja mere taha. Neid hakkavad külastama kaugete maade esindajad, kandes kokku kingitusi ja soovides vastu natukene seda uut oskussteavet. Uus oskus teeb nad kuulsaks ja rikkaks.

Mõned vaatavad juhtunud imetledes, nagu näiteks lähedal elavad naabrid. Kuid on ka kadedaid, kes püüavad erinevate kavalustega sepitsetud võluväge endale sebida. Esialgu tundub selle õnnestumine võimatuna. Ent kuna need lood vajavad puänti, siis ühel päeval kaotavad kingsepad hinge hiilinud upsakuse tõttu oma kapitali. Sellest saab kõigi üllatuseks kange vastase omand. Uus omanik ei oska saadut õigesti kasutada ja enne kui selle lõplikult ära rikub, süttib pind krattide jalge all põlema ja nende juhtfiguur käsib põlevalt platvormilt põgeneda.

Loo õpetuseks jäävad mõlemad algusega võrreldes kehvemasse olukorda. Selle võiks lugeda koos piisava õppetunniga lõpetatuks. Siis aga sünnib uus puänt, kui kingsepa vendadest kõige tagasihoidlikum asub suuremate ja edevate vigu parandama. Seega pole lugu veel läbi. Muinasjutu pealkirjaks võiks olla ''Nokia seiklused''.

Nokia alla neelanud Microsoft kirjutas ca seitse miljardit USA dollarit kahjudesse, aga ei loobunud samas plaanist pusida kaugele nägemise ja kuulmise seadme tegemisega edasi. Pikka lugu lühidalt kokku võttes küsisid eelmisel nädalal mõned firma aktsiate ja loomulikult veel ka firma telefonide omanikud peadirektor Nadella käest, miks ei tööta nende Microsofti valmistatud telefonides Microsofti poolt telefonide jaoks loodud pilditarkvara Pix ja veel mõned uued programmid?

Mida nad peaksid järeldama, kui sama tarkvara töötab konkureerivatel Apple'i ja Androidi platvormidel? Kas see on märk, mis kinnitab kuulujutte, nagu hakkaks firma telefoniärist eemalduma?

Peadirektor vastas, et nad ei kavatse omi maha jätta, aga nad on aru saanud, et teisi platvorme müüakse palju suuremas mahus ja nende sooviks on luua igale kasutajale seadmete päritolust sõltumatu katkematu kogemus. Juht jättis targu märkimata, et neil ei õnnestu luua lubatud kogemust mobiilse Windowsi erinevate versioonidega telefonide omanike jaoks.

Mobiilse Windowsi viimased versioonid on programmeerimiseks erinevad ja omavahel kokkusobimatud keskkonnad ja kuna selliste telefonide omanikke on vähe, on ettevõtmine majanduslikult ebaotstarbekas. Windowsi platvormile loodud telefonide müügiosaks ennustatakse kõikide müüdavate telefonide seas lõppeval aastal poolt protsenti. 2015. aastaga võrreldes on langus 75 protsenti. Satya Nadella peab veel natukene aega taoliste küsijate ründavale pahameelele reageerima, sest järgmisel aastal võibolla nad enam Windowsi sisuga telefone ei oma.

Siiski üks võimalus on veel alles. Kantuna Surface'i nimeliste toodete edust levivad kuuldused Microsofti katsest luua kõige edumeelsem nutitelefon Surface Phone. Ilmselt on see viimane katse olla telefonivalmistaja.

Androidi käes on hetkel nutitelefonide turust 85 protsenti. See toob meid mõttelise kingseppadest vennikeste juurde. Päev pärast Nadella vestlust aktsionäridega teatas Microsofti diilist välja jäänud Soomes tegutsev side taristut tootev endise Nokia seltskond kavatsusest alustada kunagise maailma tuntuima telefoni kaubamärgi all nutitelefonide tootmist. Neil on olemas tagasi ostetud kaubamärk, selle nimega peamiselt arengumaade vajadusi arvestav odavate ja kahaneva turuga mitte-nutitelefonide tootmine ja uus ettevõte nimega HMD Global.

Plaan näeb ette müüa Androidi sisuga, Nokia ajalooga ja Hiinas toodetud nutitelefone. Uute Nokiate peamiseks omaosaluse lisandväärtuseks saab olema hea disain koos turundusega. Arvestades Samsungi ja Apple rivaalitsemise tõttu konkurentsipigistuses vaevleva tosina telefonivalmistaja keerulist majanduslikku olukorda, pidavat uue Nokia tegijate ukse taga olema pikk järjekord pädevatest ja väga motiveeritud inseneridest ning disaineritest.

Selles loos on ju muinasjutu ainest! Nokia seiklused pole lõppenud.

Esmaspäevast neljapäevani võib Kristjan Porti tehnoloogiakommentaari kuulda Raadio 2 saates Portaal.

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Allikas: PortaalHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: