Kookosevargad on tugevaimad koorikloomad ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: Drew Avery/Creative Commons

Kes on koorikloomade seas kõige tugevam? Kui uskuda jaapani teadlasi, siis on selleks kookosevaras – India ja Vaikse ookeani saartel elutsev krabi.

Shin-ichiro Oka Okinawa Churashima uuringukeskusest ja ta kolleegid väidavad ajakirjas PLOS ONE, et selle krabi sõrg võiks avaldada jõudu kuni 3300 njuutonit. Seda on rohkem kui ühelgi teisel maismaaloomal peale alligaatori.

Kookosevargad on tuntud rammumehed, kes suudavad üles tõsta ligi 30 kilo. Et aga nende sõra surumisjõud oli seni teaduslikult üle mõõtmata, tegid Shin-ichiro Oka ja ta kolleegid need mõõtmised nüüd 29 Okinawa saarelt püütud krabi peal ära. Muu hulgas said nad kinnitust, et mida suurem on krabi, seda rohkem on tal ka jõudu.

See andis neile alust laiendada tulemusi ka nii suurtele kookosevarastele, keda nad seekord kätte ei saanud. Teades, kui suureks kookosevargad üleüldse kasvada võivad, järeldasidki nad, et nende poolt avaldatav jõud võib ulatuda 3300 njuutonini.

Kookosevargad on kõige suuremad maismaal elavad lülijalgsed üldse. Nad võivad kasvada enam kui nelja kilogrammi raskuseks ja nende jalgade siruulatus küündida meetrini.

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: