Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Teadus kolme minutiga: Katre Juganson ja nanomaterjalide nähtamatu oht

Viimastel aastatel on leiutatud mitmeid nanomaterjale, mida leiab juba erinevatest toodetest ja millele pannakse suuri lootusi meditsiinis ja elektroonikas. Kui esmapilgul võib tunduda, et nanomaterjalidest saabki vaid kasu, võivad head omadused muuta need elusloodusele samas ka ohtlikuks, märgib keemilise ja bioloogilise füüsika instituudi nooremteadur Katre Juganson.

Nanosuuruses materjale püütakse rakendada eeskätt seetõttu, et võrreldes samas koguses tavasuuruses osakestega on nende pinnal rohkem aatomeid, mis saavad osaleda reaktsioonides. Lisaks võivad neis esineda väikestest mõõtmetest tingitud kvantefektid. Kuid samad omadused, mis muudavad need nii tõhusateks, võivad muuta need ohtlikuks.

Kõik keskkonnas leiduvad ained jõuavad läbi toiduahela aga ka inimeste toidulauale. Lisaks satuvad kõik tooted mingil kujul keskkonda, kus võivad vabaneda nendes leiduvad nanomaterjalid. KBFI laboris uuritakse nanoosakeste mõju erinevate keskkonnaorganismidega, kellest enamikke võib näha vaid mikroskoobiga. Milliseid katseloomi kasutab selleks Juganson, vaata videost.

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: