Madu on selgelt näha ka hägusal pildil   ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: AFP/Scanpix

Inimesed on head maotundjad. Vähemalt head madude äratundjad. Jaapani teadlaste katsetest selgus, et inimesed märkavad madusid ka üsna hägusate piltide pealt.

Nagoya ülikooli teadlased eesotsas Nobuyuki Kawaiga tegid katseid mitmest eri liiki loomast tehtud piltidega. Igast pildist oli 20 versiooni, esimene täiesti hägustatud, iga järgmine natuke selgem ja viimane juba täiesti terav. Katseisikutele näidati pilte just sellessamas järjekorras, alustades täiesti hägustatust, ja uuriti, mitmendast pildist alates nad looma ära tundsid.

Tuli välja, et just maod tunti ära keskmiselt kuuendalt kuni kaheksandalt pildilt, teised loomad enamasti üheksandalt või kümnendalt pildilt.

Kawai ja kaasautorid kirjutavad ajakirjas PLOS ONE, et nende uurimistulemus kinnitab niinimetatud maomärkamisteooriat. Selle teooria järgi on inimeste ja teiste primaatide nägemissüsteem evolutsiooni teel omandanud erilise erksuse just madusid ja teisi ohtlikke loomi märkama, sest meie kaugete esivanemate seas jäid just ohtlike loomade aegsamini märkajad eelistatumalt ellu ning pärandasid selle märkamisvõime siis ka oma järglastele edasi.

Kawai kasutas katsetes piltide hägustamiseks ka erilist algoritmi, mis hägustas neil kujutatud loomi igas hägustusjärgus inimsilma jaoks ühepalju. Nii et maomärkamisteooria on nüüd selle võrra taas kord usutavamat kinnitust leidnud.

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: