Kristjan Port: Merkel hoiatab vaba valikut ohustavate otsimootorite eest ({{commentsTotal}})

Angela Merkel
Angela Merkel Autor/allikas: AFP/Scanpix

Inimestele meeldib mõelda, et nad on vabad. Näiteks on poes ostukorvi sattuv kaup nende vaba tahte väljendus või koosolekul otsustamisel esindab ta ise enda arvamust jne. Tõenäoliselt on ainukeseks vabaduseks vaid end vabaks mõelda, sest reaalses elus on suhe vabadusse keerulisem.

Hollandis Rotterdami juhtimiskoolis teadlasena töötav Gijs van Houwelingen uuris, kuidas mõjutab ruumiline kaugus juhist keskastme bosside moraalseid valikuid. Ehk kas keskastme juhid kopeerivad kõrgema ülemuse ebaõiglast käitumist sõltuvalt sellest, kui kaugel nad temast viibivad Viie iseseisva ja nähtust erinevalt küljelt uuriva eksperimendi eesmärgiks oli selgitada kuivõrd see mida teeb juht nendega kandub eri olukordades edasi nende poolt suhtumises alluvatesse.

Selgus, et kui keskastme juht viibis juhile füüsiliselt lähemal, imiteeris ta suure tõenäosusega juhi halba käitumist ka oma alluvate suhtes. Lisaks ilmnes, et juhi ebaõiglase käitumise ülekandmiseks piisas, kui alluv tundis temaga psühholoogilist lähedust. Viimane omakorda sõltus sellest, kui lähedal oldi teineteisest töö ajal.

Järgmiseks lase peast läbikäia järgmisel mõtteeksperimendil. Sõuad paadiga tasasel tiigil, kui tunned ootamatut jõulist raputust, mida põhjustas vastu parrast loovinud võõras paat. Ägestud meelerahu äkilise katkestamine peale ning kargad püsti, et hoolimatule tüürihoidjale pahameelt avaldada. Siis aga märkad, et tolles paadis polegi kedagi. Istud maha ja tabad end mõttelt, et kui teises paadis polegi inimest, siis pole kellegi peale pahandada. Järelikult kui pahandamiselt hajub selle tähelepanekuga energia, siis miks peaks üleüldse närvi minema ja pahandama juhul kui teises paadis istunukski keegi inimene?

Toodud kaks teemat võivad tunduda kaugetena, aga need mõlemad kirjeldavad vaba valikut, või selle käest andmist. Kas oled vaba, kui juhi lähedus kujundab sinu käitumist või kui sind kontrollivad emotsioonid?

Lisaks võib küsida, kas oled vaba kui saad oma küsimustele vastuseid otsingumootoritest. Vähemalt Angela Merkel tajub, et otsingumootorid ohustavad tema vaba valikut. Münchenis toimunud meediakonverentsil esinenud Saksamaa kantsler avaldas soovi, et suured internetifirmad avalikustaksid oma kõige suurema saladuse ehk selle, kuidas toimivad nende info käitlemise algoritmid. Praktilisemas mõttes huvitab teda, mis ja kuidas mõjutab tema interneti käitumist.

Sama küsimus käib kõigi inimeste kohta, sest kujunenud olukorras määravad infoallikad diskussiooni sisu ja viisi. Läbipaistmatus otsingumootorite või sotsiaalmeedia platvormide poolt maailma peegeldusena pakutava kujunemise osas ohustab demokraatiat ja inimeste vabadust. Jutt käib siis reaalsest, mitte tajutud vabadusest, sest näiteks ainult kahte hambapastat tundev inimene võib pidada end täiesti vabaks nende kahe vahel valides.

Merkel on ilmselt kõige võimsam isik samalaadselt mõtlejate seas, kelle hulk on aja jooksul jätkuvalt kasvamas. Kui vale jõuab sotsiaalmeedias faktidest ja veaparandusest hoolimata masse mõjutada, olgu siis Brexit, Euroopa paremradikaalide või Donald Trumpi esiletõus USA-s, muutub küsimus online-info tekkest tänu populismi kasvule üha rohkem põhimõtteliseks.

Küsimus pole enam lihtsalt individuaalse infovajaduse rahuldamises, sest see võib olla sama näiline ja ühekülgne nagu kahe hambapasta juhtumis. Küsimus on otsustamisvabaduses või varjatud juhtimises. Miks peaks reklaamirahadega ülalpeetav ettevõte eelistama tegelikku objektiivsust, kui ta saab oma protsesse varjates müüa enampakkumisest juhindudes juhtimisteenust.

Arvestades populismi kasvu ei tasu loota, et inimesed ise oskaksid ära tunda või tahaksid alati objektiivset informatsiooni. Järelikult siirdub vastutus pakkujale. Frau Merkel osutab vajadusele selles küsimuses selguse saamiseks. Teda ootavad ees valimised järgmisel aastal. Võibolla liitub temaga mrs Clinton, sõltumata kolmapäeval juhtuvast, sest tema kogemus internetist leiduva info mõjust on kõige vahetum.

Esmaspäevast neljapäevani võib Kristjan Porti tehnoloogiakommentaari kuulda Raadio 2 saates Portaal.

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Allikas: PortaalHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: