Kristjan Port: Steve Ballmer välgutas Microsofti musta pesu ({{commentsTotal}})

Steve Ballmer
Steve Ballmer Autor/allikas: AFP/Scanpix

Loodetavasti kuuleme peagi Bill Gatesi arvamust, sest äsja esines meedias 14 aastat Microsofti peadirektorina juhtinud Steve Ballmer. Majandusväljaandele Bloomberg antud intervjuus kirjeldab Ballmer seni avalikkusele teadvustamatut konflikti tema ja Bill Gatesi vahel.

Pärast Bill Gatesi juhirolli saanud mees väidab, et ta oli korduvalt rõhunud vajadusele areneda tarkvara kõrval raudvara turule, sealhulgas nutitelefonide ärisse. Kuna Gates asus juhtima firma nõukogu, põrkas ta seal korduvalt kokku tõrjuva hoiakuga ja see hakkas tasahilju koormama nende pikaajalist sõprust.

Microsofti kasum kasvas, aga aktsia hind püsis muutumatuna ja direktorina oli ta põhimõtteliselt sunnitud otsima uusi strateegilisi tegevussuundi. Näiteks pakkus ta idee alustada tahvelarvutite tootmist, kuna need muutusid 2010 aasta jaanuaris üleöö ülipopulaarseks ajendatuna Apple esimese iPadi turustamisest. Paraku suhtusid tema sõnade järgi nõukogu ja Bill Gates ideesse tõrjuvalt. Kuni lõpuks aastal 2012 valmis Microsofti Surface RT.

Selleks hetkeks hakkas tahvlite esialgne populaarsus jahenema ja Microsofti versiooni osteti nii vähe, et lattu jäänud kaupa pidi umbes 900 miljoni USD eest maha kandma. Tänaseks on jõutud nii kaugele, et tahvli ja sülearvuti sümbioos on kasumis. Kuid see oleks võinud juhtuda varem. Steve Ballmer vihjab osa süüdlasena Bill Gatesile.

Endise juhi sõnul juhtus telefoni äriga veelgi suurem möödapanek. Siingi näeb ta süüd teistes, kuna oli varakult hakanud nõukogule rääkima Nokia ostmisest. Uudishimu tekitavaks võib pidada Ballmeri 2007. aasta kommentaari seoses Apple esimese nutitelefoniga öeldes, et seda telefoni keegi ei osta tänu liiga kõrgele hinnale. Täna tunnistab ta oma möödalasku, kuna ei arvestanud ideoperaatorite valmidusega telefoni ostmist pikaajalise lepingu tingimustel osaliselt doteerida.

Apple'ile antud kriitilisest hinnangust hoolimata pidas ta otstarbekaks, et telefoni turule siseneks ka Microsoft ja teeks seda mitte ainult tarkvaraga, vaid enda raudvaraga. Olukorrale aitasid kaasa Nokia juhtide tehtud vead nutitelefonide turu hindamisel, mistõttu avanes suure rahahunniku otsas istunud Microsoftile magus võimalus. Ent nõukogus tuli ilmselt julgusest puudu või kammitses neid suurfirma inertsus, sest ajaks kui lõpuks Nokia 9,5 miljardi USA dollari eest ära osteti, oli Ballmer loovutanud juhi ohjad Satya Nadellale. Aeg ja kaotatud võimalused olid muutnud telefoni projekti laibaks, mida peeti närviliste tõmblemiste tõttu veel elavaks.

Täna teame, et Nokia ostuga tehtud kulud on kantud kahjumisse ning enamus töötajaid vallandatud. Käes on aeg, kui korvpalli liigas NBA mängiva Los Angeles Clippersi omanikuna tegutsev Steve Ballmer tuulutab tundeid ja väidab, et kui teda oleks varem kuulda võetud elaksime testsuguses maailmas. Võibolla on tal õigus? Kuid võibolla arvab Bill Gates teisiti. Ootame tema reaktsiooni.

Hetkel iseloomustab telefonide maailma operatsioonisüsteem Android, Samsungi põlemisohtlikud akud ja varasemaga võrreldes üllatavalt palju rahulolematust põhjustanud värskeim iPhone 7. Novembri alguse andmete põhjal langes Apple telefonide osakaal viimases kvartalis ja moodustab hetkel 12,1 protsenti kõikidest müüdud telefonidest.

Samal ajal kasvas Androidi kasutavate telefonide müük 87,5 protsenti. Microsofti teemat meenutades, nn muude operatsioonisüsteemidega nutitelefonide müük moodustab alla poole protsendi. Microsoft ei saa sellest murdosast kogu ruumi endale, vaid peab seda jagama näiteks BlackBerry'ga.

Võib jääda mulje, nagu paistaks Androidi maailmas pilvitu päike. Ent see on illusioon. Odava, kasutajasõbraliku ja populaarse platvormi peale või alla ehitavad telefone sajad firmad, kellest toodavad kasumit vaid mõned.

Kõik ülejäänud loodavad sellele, aga nad elavad ilmselt illusioonis, kui vaadata, millistes raskustes on LG või HTC. Raudvara äri on kallis ja nõuab igal aastal uut mudelit, mida müüakse palju. Seetõttu pole välistatud, et Ballmer eksib luues ilusa pildi, sõbra vastuseisu tõttu juhtumata jäänud tulevikust.

Esmaspäevast neljapäevani võib Kristjan Porti tehnoloogiakommentaari kuulda Raadio 2 saates Portaal.

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Allikas: PortaalHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: