Kristjan Port: elamiseks pole praegusest paremat aega ({{commentsTotal}})

Autor/allikas: Alexander Rentsch/Creative Commons

Ärge kurvastage! Suures plaanis on elu ilus! Kahtlejad võivad küsida seda kasvõi maailmas kaaluva arvamusjõuga riigi president Barak Obamalt.

Ajakiri Wired palus USA presidendil olla selle novembri numbri toimetajaks. Seda hoolimata riigi juhtimise tihedast töögraafikust ja uue presidendi valimiste kuust. Järelikult võib presidendi nõustumise tagant leida piisava motivatsiooni avaldama tehnoloogia ja kultuuri põimumisi vahendavas ajakirjas oma arusaamu kaasaegsest elust.

Modernse infokäitlemise tava järgi piirdutakse pikema loo puhul pealkirja ja pildi tajumisega millest piisab, et midagi arvata. Nähtuse kohta käibib lühend ''TL;DR'', tõlkes ''liiga pikk; ei hakanud lugem''“. Seda arvestades olgu kohe põhisõnumina vahendatud, et president Obama arvates on just praegu parim hetk olla elus.

Riigijuht meenutab lapsepõlve Star Treki seeriate keeruliste ja ulmeliste süžeede taga kumavat teadusest ja tehnoloogiast tärkavat optimismi. Ta usub sellesse tänase päevani. Toimetaja veergu kirjutatud arvamusloos kirjeldab ta usku, et inimesed nii USA-s kui ka kogu maailmas suudavad ühes koos ära teha suuri asju ning luua uut rikkust just tänu teaduse ja tehnoloogia loodud võimalustele. Võrreldes inimkonna kogu varasema ajalooga oleme täna paremini kui eales valmis vastu astuma uutele väljakutsetele. Just seetõttu jõuab ta järelduseni, et kui keegi saaks valida, millal inimkonna ajaloos elada, peaks valima tänase päeva. See on senistest parim!

Eile ei olnud nii hea kui täna. Veel varem oli veelgi halvem, sest maailmas oli vähem demokraatlikke riike, vähem inimesi käis koolis, arenenud ühiskond ignoreeris ja isoleeris naisi, vähemusi ja puuetega inimesi ning rohkem inimesi kannatas krooniliselt nälga ning elas vaesuses.

Toimunud areng ei juhtunud iseenesest. Seda põhjustasid inimesed, kes hääletasid paremate valikute nimel, nutikalt tegutsenud juhid ja tulevikku suunatult ning koos inimeste väljavaadete paranemisega avanesid ka kogukondade väljavaated. Kuid lisaks inimestele endile aitas probleemidest probleemid minema ajada teadus ning tehnoloogia võimaldas infot ja teadmisi jagada üle kogu maailma.

President Obama arvamusloo ülejäänud osa kulgeb samalaadse optimistliku motiivi toeks tõendite ja näidete kirjeldamisega. Juttu on ka probleemidest. Kuid neid näeb ta pigem trepiastmetena, mille ületamiseks toimib põhimõtteliselt sama rohi mis varemgi – teadus koos tehnoloogiaga. Ja siis on vaja veel inimesi. Täpsemalt vabastada kõikides inimestes peituv jõud kõikide inimeste jaoks.

Selle koha peal sobib meenutada eelmise sajandi algul elanud Briti tuntud teadlast John Burdon Sanderson Haldane'i. Tema saavutuste hulka loetakse edusamme füsioloogias, geneetikas evolutsiooniteoorias, matemaatikas ja statistikas. Ulmekirjanik Arthur C. Clarke hindas teda oma aja tõenäoliselt parimaks teaduse eestkostjaks ja publitseerijaks.

Meditsiinis Nobeli preemia teeninud ja kahe kuulsa, kuigi omavahel sügavas intellektuaalses vaenus bioloogi, Richard Dawkinsi ning Stephen Jay Goludi haruldase üksmeelega nende kogemuse järgi kõige nutikamaks ja targemaks teadlaseks peetud Peter Medawar pidas omakorda JBS Haldane'i tema poolt eales kohtutud inimestest kõige taibukamaks.

Ühesõnaga sobiks Obama teadusele rajatud helguse sõnumi juurde Haldane'i tsiteerimine suurepäraselt. Haldane soovitas kurbuse ja ängi leevendamiseks lugeda Lenini teoseid. Kka seal oli kirjas teaduslikult ratsionaalse otsingu tulemusel saabuv kõikide ühiselt loodud heaolu ajastu. Lenini suhtes oskame olla targemad ja tema nime ei ole sobilik USA presidendiga ühte lausesse asetada.

Ometi tuli Obamat lugedes meelde marksist Haldane'i tsitaat. Sõnades on lihtne konstrueerida kitsaskohta ignoreerivaid edustsenaariume. Nimetatud kitsaskohaks ei ole teadus ega tehnoloogia. See sama Obama kirjeldatud ajalugu on kuni tänase päevani pungil tõendeid, et kitsaskohaks on olnud ja selleks jääb inimene. Iseenda nurjatut olemust unustavaid illusioone armastav inimene. Kuid just seetõttu on Obamal õigus, et hetkel on parim aeg elada.

Esmaspäevast neljapäevani võib Kristjan Porti tehnoloogiakommentaari kuulda Raadio 2 saates Portaal.

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Allikas: PortaalHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: