Valgus võib taimevart mööda juurteni levida ({{commentsTotal}})

Foto: Dean Morley/Creative Commons

Kui olete pettunud, et kogu Eestit katma kavandatud ülikiire internetivõrgu valguskaabli ots siiski päriselt teie kodumajakeseni ei jõua, nagu loodetud, siis võib teid veidi lohutada, aga võibolla ka hoopis hullemini vanduma ajada korea teadlaste väide, et tõenäoliselt liigub valgus justkui mööda kaablit ka teie maja ümber kasvavate taimede sees.

Internet taimedes küll ei levi, aga Hyo-Jun Lee Sõuli rahvusülikoolist ja ta kolleegid kirjutavad ajakirjas Science Signaling, et just piki taimekiude kulgev valgus võib panna taime juured jõudsasti kasvama.

Sellist võimalust uurima ajendas teadlasi tõik, et taimede juurtes, mis asuvad teadupärast maa all üsna pilkases pimeduses, leidub valgusretseptoreid, just nõndasamuti nagu lehtedes ja muudeski maapealsetes osades. Fütokroomide nime all tuntud retseptorid koosnevad valgumolekulist ja selle küljes asuvast valgustundlikust aatomirühmast. Valguse mõjul muudab valgumolekul oma kuju.

Lee ja kolleegid väidavad oma katsete põhjal, et kui müürlooga juurtes asuvad valgusretseptorid valgust saavad, hakkavad selle väikese rohttaime juurerakud tootma rohkem valku nimega HY5, mis omakorda soodustab head juurekasvu. Kui taimedel tekitati mutatsioon, mis fütokroomide tegevust pärssis, siis tekkis juurtes ka HY5-valku vähem ja juured kasvasid jupsakad ja puseriti.

Et kindlaks teha, kas asi on tõesti piki taimevart levivas valguses, juhtisidki teadlased varde optilise kaabli kaudu valgust, hoides taime muidu pimedas. Tundub, et see võte toimis, juured kasvasid ilusti. Saamaks kindlust, et asi on valguses, süstisid teadlased teistes katsetes müürloogavarde ka tuntumaid taimede signaalaineid nagu näiteks sukroosi, aga sellel suuremat mõju ei olnud.

Nii et ega siis muud, kui kasvatada kodust lähima valgusvõrgujaamani liaan? Siiski, päris kindel taimede valgusjuhtivuses veel olla ei saa, sest võib-olla levib juurekasvu ergutav signaal ikkagi hoopis mõne niisuguse aine vahendusel, mida teadlased oma katses veel ei proovinud.

Toimetaja: Jaan-Juhan OidermaaHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: