Spinatist saab teha miiniotsija ({{commentsTotal}})

Foto: VanessaC (EY)/Creative Commons

Ameerika teadlased on teinud tavalisest spinatitaimest miiniotsija. Selleks tegid nad tavalisest spinatitaimest kõigepealt pisut ebatavalise spinatitaime. Nimelt lisasid nad spinatitaime lehtedesse erilisi süsiniknanotorusid, väikesi torujaid süsiniku molekule.

Kui niisugune nanotorukestega taim imeb juurtega mullast vett, mis sisaldab nitroaromaatseid ühendeid, mida tihti leidub näiteks maamiinides, ja see vesi jõuab koos nende ühenditega lehtedes nanotorudeni ja teadlased valgustavad siis spinatitaimi laseriga, siis hakkavad nanotorukesed helendama, näidates ära, et maapinnas leidub nitroaromaatseid ühendeid ja seega tõenäoliselt ka maamiine. Helendust suudab mõõta ka taimest meetri kaugusel asuv infrapunakaamera.

Massachusettsi tehnikainstituudi teadlased eesotsas Michael Stranoga kirjutavad oma uurimistööst ajakirjas Nature Materials. Uurimistöö seisneb seni vaid laborikatsetes, päris tõelisel miiniväljal ei ole katseid veel tehtud. Kuid lootus on, et kui kahtlastele paikadele nanotorudega rikastatud spinatit külvata, leiame eriti kahtlased maalapid infrapunakaamerate abil üles.

Taimed sobivad pommidetektoriteks väga hästi, sest ajavad tavaliselt oma juured väga suure pinna peale laiali ja koguvad sealt saadud vee varde ja lehtedesse. Teadlased loodavad, et suudavad taimi ka sedamoodi muundada, et neid pole vaja vaadelda infrapunakaamera või mõne muu erilise seadmega. Võibolla õnnestub luua taim, mis lõpetab nitroaromaatsete ühendite peale näiteks fotosünteesi ja kaotab rohelise värvuse. Siis oleks miinistatud paiku näha juba eriti lihtsalt.

Toimetaja: Jaan-Juhan OidermaaHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: