Nooruses õpitud mehisus teeb vanade meeste elu kibedaks ({{commentsTotal}})

Autor/allikas: ERR

Vananedes jätkavad mehed nooruses omandatud maskuliinsusrolli täitmist. See aga raskendab kõrgema eaga kaasnevate hädadega toimetulekut.

Ühiskonnas on levinud teatud ootused sellele, milline on õige mees, kuid see sageli ajatu nägemus mehelikkusest ei kattu vanadusega kaasnevate muutustega. Seetõttu jäävad eakad mehed juhiseta, kuidas käituda või emotsioonidega toime tulla.

Praegused eakad mehed kehastasid noormeestena tol ajal kehtinud kultuurilisi ja ühiskondlikke mehelikkuse ideaale – vastupidavus, sõltumatus, nutmise ja haavatavuse vältimine ning kartmatu riskimine. Nüüd aga seisavad nad silmitsi terviseprobleemidega, abikaasa ja teiste lähedaste kaotusega, pensionile jäämise ning vajadusega täita hooldaja ülesandeid pereliikme abistamisel.

Minevikus õpitu on meisse tugevalt juurdunud, selgub USA Case Western Reserve’i ülikoolis ligi saja varem ilmunud teadustöö põhjal läbi viidud metaanalüüsis. Selle tarvis töötati läbi uuringud, mis ilmunud pärast 2000. aastat ja kus 1950–1960-aastatel maskuliinsusjuhendid omandanud vanemad mehed räägivad ise mehelikkusest ja vanadusest.

Töö kaasautori, sotsioloogia doktorant Kaitlyn Barnes Langendoerferi sõnul on meestel raskusi vanadusega hakkama saamisega, kuna nad järgivad maskuliinsusideaali, mis ei arvesta kõrgema ea eripäradega.

“Uuringust on näha, et meestel on raskusi leinaga, see on seisund, kus inimene on haavatav. Samuti hooldamisega, kuna see seostub naiselikkusega,” rääkis Langendoerfer. “Kui nad tahavad nutta, siis tunnevad mehed, et seda tuleb teha kodus, teistest eemal ja seda isegi siis, kui tema kaasa on surnud. Mehed peavad oma maskuliinsuse ümber tõlgendama, et elumuudatustega toime tulla.”

Maskuliinsuse “stsenaarium”, mida eakad mehed endiselt järgisid, on jaotunud neljaosaliseks mehelikkuse ideaaliks. Esmakordselt avaldas selle sotsioloog Robert Brannon seitsmekümnendatel, mil uuringutes vaadeldud mehed täisikka jõudsid. Mudeli neli ideaali on:

  • Mehed ei nuta: mehed peavad vältima feminiinsust, ei tohi nõrkust välja näidata ja varjama oma elu intiimseid külgi.
  • Tähtis nina: mehed peavad saavutama ja säilitama võimu ning tunnustuse, neilt eeldatakse edukust kõigis ettevõtmistes.
  • Tugev tamm: mehed peavad olema “tugevat ja vaikset tüüpi”, käituma kindlameelselt ja emotsioonitult igas olukorras.
  • Gaas põhja: mehed peavad olema vastupidavad, seiklushimulised, nad ei tohi kunagi alla anda ja elama elu täis riske.

“Me kõik vananeme, see on osa elust. Kuid vananevad mehed ei saa jätkata samal moel nagu varem ja see tekitab vastuolu, millega on raske leppida,” rääkis meeste vananemist uuriv Langendoerfer.

Doktorant ütles, et meestele kõrgemas eas parema elu võimaldamiseks on vaja paremini mõista, kuidas kohanevad vanad mehed stressoritega – kõrge enesetappude määr, allasurutavad emotsioonid, arsti vältimine.

Enamik andmeid pärines uuringutest, mis vaatlesid valgenahalisi keskklassi mehi, kellel oli olnud stabiilne karjäär USA-s, Kanadas ja Euroopas. Langendoerferi sõnul on vaja eakate meeste vananemisega kohanemisest parema ülevaate saamiseks lisaks uurida erineva rassi ja sotsiaalse ning majandusliku taustaga rühmi.

Toimetaja: Virgo SiilHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: