Hiire naharakud said katseklaasis munarakkudeks ({{commentsTotal}})

Foto: K.Hayashi, Kyushu ülikool

Jaapani teadlased on teinud hiire naharakkudest katseklaasis hiire munarakke, millest on omakorda kasvanud täiesti paljunemisvõimelised uued hiired. See on tähtis saavutus, sest mitte kunagi varem pole hiire munarakke loodud täielikult väljaspool hiirt. Ikka on vaja olnud vähemalt viimasel etapil need hiire munasarja siirata, et nad seal korralikult valmiksid.

Kui nüüd sama võtet õnnestuks korrata ka inimese rakkudega, siis võiks sel olla kasulikke rakendusi viljatusravis. Kui munarakk valmib täielikult väljaspool looma või inimese keha, siis saab selle arengul paremini silma peal hoida.

Kyushu ülikooli reproduktiivbioloog Katsuhiko Hayashi ja ta kolleegid andsid läbimurdest teada ajakirjas Nature. Hayashi sõnul on tema loodud protseduur tehniliselt keerukas, kuid põhimõtteliselt täiesti usaldusväärne.

Kuigi selle protseduuri puhul ei pea naharakust tehtud munarakku hiire munasarja viima, on selle puhul kasvatatav munarakk ikkagi vaja ümbritseda teistest hiireloodetest võetud munasarjarakkudega, et tema ümber tekiks munasarjalaadne kasvukeskkond. Hayashi ja kolleegid püüavad edasistes katsetes leida võimalusi luua kasvukeskkond kunstlike reagentide baasil, et ka teisi looteid ei peaks tarvis minema.

Tänane uudis sobib hästi kokku Hiina teadlaste veebruarikuise teadaandega, et nendel on õnnestunud katseklaasis luua hiire seemnerakk.

Inimeste rakkudega Hayashi ise katsetama hakata ei kavatse, sest see on Jaapanis keelatud. Kuid võib arvata, et kusagil maailmas jõutakse kunagi ka nende katseteni.

Toimetaja: Jaan-Juhan OidermaaHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: