Kristjan Port: kas Samsung suudab täbarast olukorrast kasu lõigata? ({{commentsTotal}})

Autor/allikas: AFP/Scanpix

Keenialane Philip Boit nägi esimest korda lund aastal 1996. Kaks aastat hiljem osales ta Nagano taliolümpiamängudel juba suusatajana. Võistlustel läks tal hästi. Hoolimata viimasest kohast keeldus kulla võitnud norrakas Björn Daehlie enne auhinnatseremooniale minemast, kui Boit pole lõpetanud.

Tänu sellele sai kõige nõrgem suusataja vähemalt sama palju eetriaega kui sõidu võitjate duell. Finišeerides oli tal sponsori meelehärmiks tuntud spordivahendite valmistaja logoga müts tagurpidi peas. Vähemalt nii võis paljudele tunduda, et sponsor jäi oodatud turunduslikust meeleheast ilma. Enne kui selle looga jätkata, siis tagurpidi logo on seotud veel ühe huvitava probleemiga.

Vanemates filmides võib märgata, et ka Apple'i sülearvuti logo on tagurpidi, kui sülearvuti on avatud. Pedantliku disainikultuuriga arvestades on raske uskuda et Steve Jobs lasi tootmisse sellise ilmse vea, et näha seejärel lugematutel laudadel ja tele- ning kinoekraanidel satanismi varjundiga Apple logot.

Tegelikult oli valik teadlik kompromiss, sest disainerid eelistasid teenindada arvutiomaniku huve ja logo oli õiget pidi, kui arvuti kaas oli suletud asendis. Turundusefekti asemel kasutajat rõõmustavale esteetikale lisaks lahendati nii veel üks probleem. Nimelt kippusid testkasutajad avama tagurpidise logu puhul arvutit valest servast.

Kulus mitu aastat kuni turunduse vajadused kaalusid üles tagurpidise logo, sest enamuse logo nähtavast ajast leidis aset avatud arvuti puhul. Philip Boiti sponsoreerinud spordivahendite tootjat tagurpidine logo maailma teleekraanidel ei seganud. Nad tõdesid, et igasugune tähelepanu on hea tähelepanu.

Need lood võiks meeles pidada seoses Samsungi põleva telefoni juhtumiga. Augustis turustama hakatud mudelivaliku ladvikusse kuuluva seitsmenda Note'i seeria telefone on püüdnud firma turvalisemaks uuendatud mudelite vastu vahetada kolmel korral, kuid tulutult. End hästi varjav kotermann suudab tekitada iga kord uuendatud versioonis järjekordse tulekahju. Septembrist alates on ametlikult registreeritud 35 telefoni süttimise juhtumit. Müügimahu kõrval murdosana näiva juhtumite arvu tõttu korjati kokku kümne turu lettidelt ja kodudest tagasi 2,5 miljonit telefoni.

Õigupoolest võib kogu firma olukorda võrrelda tulekahjuga. Mõnedel hinnangutel kannatab firma otseseid kahjusid mahus kaks miljardit dollarit. Kaudsete kahjude või saamata tuludena hinnatakse, et firma kaotab oodatud müügitulu umbes 9,5 miljardi ja kasumit umbes viie miljardi USD ulatuses.

Omaette probleem on maine kahjustumine. Ehk kas uudised õnnetust telefonist mõjutavad klientide valikuid. Kes seda täpselt teab? Kuid vähemalt spekuleerivad selle tõenäosusega need, kellel on Samsungi aktsiaid. Nendest vähemalt osalise lahtisaamise tõttu langes ettevõtte aktsia väärtus ca kaheksa protsenti, mis on rahas mõõdetuna 17 miljardit USD. Firma teatas lõpuks teisipäeval, et lõpetab ära manatud mudeli tootmise.

Samsung on suur ja rikas ettevõte, mis kavatseb kindla peale telefonide turul edasi tegutseda. On ju tegemist maailma suurima telefonide valmistajaga. Seetõttu peaks järgnevalt avanema huvitav turundusliku kõrgpilotaaži etendus. Kui Philip Boiti juhtumit meenutades pole oluline, et kaubamärk on kõige nõrgema sportlase küljes ja sedagi tagurpidi, kuna igasugune tähelepanu on hea tähelepanu, siis võiks arvata, et Samsung püüab kasutada negatiivset tähelepanu positiivse efekti võitmiseks.

Ülesanne pole lihtne ega igale ühele jõukohane. Kuid lootkem, et suur tegija saab ülesandega hakkama. Ülesande lahendamine on ise huvitav ja Samsung ei pea vaatemängu jälgijatele tingimata meeldima sarnaselt tsirkuse artistidele. Mängu vaatamise teeb meeldivaks seegi, et aega on vähe ja tegusid peab näha olema kohe.

Seega võib Samsungi täbarat olukorda vaadata optimistlikult, sest tõeliselt suurte saavutuste jaoks peab tõeliselt võimeka tegija asetama tõeliselt halba olukorda.

Esmaspäevast neljapäevani võib Kristjan Porti tehnoloogiakommentaari kuulda Raadio 2 saates Portaal.

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Allikas: PortaalHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: