Papagoidel on parempoolne liiklus ({{commentsTotal}})

Foto: Benjamint444/Creative Commons

Suuremas osas maailma riikidest on liiklus parempoolne. Nüüd tuleb välja, et parempoolne on liiklus ka linnuriigis, vähemalt viirpapagoide seas.

Austraalia teadlased eesotsas Mandyam Srinivasaniga Queenslandi ülikoolist lasid lennata viirpapagoidel paarikaupa läbi kitsa tunneli, teine teisest otsast. Katseid tegid nad üle saja ja tervelt 84 protsendil juhtudest möödusid linnud teineteisest paremalt poolt. Mitte kordagi ei põrganud nad kokku.

Linnud valisid möödalennul sageli ka eri kõrgused, millega vältisid kokkupõrget ka neil harvadel juhtudel, kui neist üks miskipärast vasakule hoidis.

Selgus ka, et papagoide rühmahierarhias kõrgemal positsioonil olevad linnud lendasid tunnelis vastutulijast mööda pigem madalamal kõrgusel. Srinivasan ja kaasautorid kirjutavad ajakirjas PLOS ONE, et siin võib seletus peituda selles, et madalamale laskumine kulutab vähem energiat, kui kõrgemale tõusmine ja on seega linnule mugavam.

Autorid kirjutavad, et kuna lindude liikluskäitumisel on olnud aega areneda üle 150 miljoni aasta, võib seda lähemalt uurides leida võimalikke kokkupõrke vältimise strateegiaid ka droonide tarvis, mida lennutatakse tänapäeval ringi üha suuremal hulgal.

Toimetaja: Jaan-Juhan OidermaaHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: