Teadusvideo: Arheometallurg uurib rauaaja metallikunsti saladusi
Kus ja kuidas Eesti aladel rauaajal ehteid valmistati? Sellele küsimusele oskab kõige paremini vastata arheometallurg Ragnar Saage. Ta on Eestis esimene, kes paneb muidu vagurad ja vaiksed tiigli killud kõnelema.
Tiigel on rauaaegse metallivalamise üks alustalasid, mida kasutati peamiselt ehete valmistamiseks. Kuna tiiglites sulatati metalli ligi 1000 kraadi juures, siis läksid nad lõpuks katki.
Katki läinud tiigli kilde kaasaegse tehnoloogiaga süvitsi uurides on Tartu ülikooli doktorant Ragnar Saage saanud teada palju uut mineviku metallitöö ja Eesti metallitööpaikade kohta.
Et mineviku metallitööd paremini mõista, kasutab ta oma uurimistöös kaasaegseid uurimisviise nagu spektroskoopia ja fotogramm-meetria.
Ehitusarheoloogilise eksperimendina ehitas Saage viimasel kolmel aastal Rõuge muinastalu juurde sepikoda ja aita. Sel suvel õnnestus tal koos vilunud meistritega esimest korda sulatada Rõuge rauamaagist ka pisike rauakang.
Ragnar Saage video “Värviline rauaaegne valu” tunnustati Tartu ülikooli sisekonkursil üheks parimaks kolme minuti videoloenguks. Üle-eestilisel Eesti teaduste akadeemia korraldatud kolme minuti pikkuste loengute konkursi finaalis pääses Saage kuue parima sekka.
Toimetaja: Katre Tatrik, Tartu ülikool