Haruldast mineraali leidub ka Maal ({{commentsTotal}})

Foto: Chadner/Wikimedia Commons

Mineraale on teada üle 5000. Neist mõned, näiteks kvarts ja päevakivid, on levinud väga laialt, teised on väga haruldased. Näiteks tistariidist pole nagu kuulnudki – ja seda põhjusega.

See on keemilist elementi titaan sisaldav mineraal, mida polnudki väga kaua aega leitudki mitte üheski maist päritolu kivimist, vaid ainus teadaolev leid pärines 1969. aastal Mehhikosse Chihuahua osariiki kukkunud Allende meteoriidist. Nüüd on aga lõpuks leitud tistariiti maisest materjalist Iisraelist Karmeli mäest võetud vulkaanilisest kivimist.

William Griffin Austraaliast Sydneyst Macquarie'i ülikoolist ja ta kolleegid kirjutavad leiust ajakirjas Geology.

Tistariit on üks väga väheseid mineraale, milles on titaani oksüdatsiooniaste III. Peaaegu alati on see muidu IV. Tistariit tekib keemiliselt redutseerivas keskkonnas, kus on näiteks palju vesinikku.

Griffin ja kaasautorid oletavad, et sügaval maapõues võib vulkaanilistesse kanalitesse imbuda piisavalt vesinikku või metaani, et luua seal väikesi tugevalt redutseerivaid piirkondi, kus siis võibki tekkida mõningaid väga ebaharilikke mineraale.

See tähendab et teadlased saavad jälle natukene ümber mõelda oma ettekujutusi sellest, milliseid keemilisi nähtusi võib maapõues aset leida

Toimetaja: Jaan-Juhan OidermaaHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: