Väikesed loomad liiguvad elevandi jälgedes ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: Jon Haylett/Creative Commons

Kui elevant sammub mööda vesist ja tüma maad, siis jätab ta endast järele suured ümarad jalajäljelombid. Nüüd on teadlased uurinud, milline elurikas ökosüsteem võib välja kujuneda elevandi jäljelompi.

Wolfram Remmers Saksamaalt Koblenzi ülikoolist ja ta kolleegid uurisid Ugandas Kibale rahvuspargis lähemalt kolmekümmend seesugust sammuvate elevantide loodud lompi, milles igaühes oli kuni 200 liitrit vett ning kümnete kaupa selgrootuliike, sealhulgas põrnikaid, ämblikke ja usse, aga ka konnakulleseid. Väiksemaid loomakesi võis seal elada rohkemgi, sest teadlased püüdsid välja ainult kahest millimeetrist suuremaid elukaid.

Remmers ja kaasautorid kirjutavad nüüd ajakirjas African Journal of Ecology, et elevandijäljelompidel tundub olevat tähtis roll nende pisikeste elusolendite levikus, sest lombid võivad moodustada ulatuslikke võrgustikke. Küllap on paljudel loomakestel üsna lihtne ühest lombist teise liikuda. Seda enam, et mõned neist ka lendavad.

Siit aga tuleneb, et elevandid võivad paljude väikeste vee-elukate jaoks osutuda ootamatult vajalikeks tegelasteks. Kui elevandid kaoksid, leiavad teadlased, oleks paljudel väiksematel liikidel, näiteks kiilidel, palju raskem leida näiteks sobilikke munemispaiku. Nii et looduses on ikka kõik kõigiga seotud, ole sa suur nagu elevant või pisike kui putukas.

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: