X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

USA ülemkohtu patendiotsused võivad pärssida personaalmeditsiini arengut Ühendriikides

USA ülemkohtu hoone
USA ülemkohtu hoone Autor/allikas: WIN MCNAMEE/AFP/SCANPIX

Personaalmeditsiini valdkond on sattunud USA-s mitmepoolse surve alla. Peale USA toidu- ja ravimiameti otsusele karmistada uuenduslikule tervishoiuvaldkonnale seatud tingimusi, on investoreid personaalmeditsiini juurest eemale peletamas ka USA ülemkohtu loodud patendiõiguse pretsendeid, mis on alates 2012. aastast muutnud personaalmeditsiini diagnostika meetodite intellektuaalomandiks kuulutamise keerukaks, selgub Denveri õigusteadlase Bernard Chao koostatud uuringust.

Õigusteadlane Bernard Chao esitles sel kuul USA Stanfordi ülikoolis teadlaste loodud intellektuaalomandi teemalisel konverentsil (Intellectual Property Scholars Conference) uuringut, milles vaadeldi üle 85 000 USA patendiametile (USPTO) esitatud patendiavalduse personaalmeditsiini valdkonna diagnostika osas, vahendab Nature.

Uuringutulemustest nähtub, et pärast 2012. aastal USA ülemkohtu langetatud otsust, millega karmistati personaalmeditsiini diagnostika patentide väljastamist, on USPTO kiitnud heaks neli korda vähem seda tüüpi patente. Täpsemalt lükkas amet uuringu valimisse valitud 85 000 patendiavaldusest tagasi 39 000.

Soov kategoriseerida

Nimelt on USA ülemkohus viimase kümnendi jooksul võtnud kaalumisele hulgaliselt patente puudutavaid kaasusi eesmärgiga täpsustada patendi andmise kriteeriumeid ning muuta seeläbi Ühendriikide patendiameti tööd läbipaistvamaks. Näiteks pole USA patendiseaduse 101 paragrahvi alusel võimalik patenti saada avastatud loodusnähtustele ja abtraktsetele ideedele.

Kuid ülemkohus läheb kaugemalegi: nad proovivad patendivaidluste pretsedentide abil erinevatel teadus- ja arendusaladel kategoriseerida teadusavastusi loodusnähtustel, abstraktsel ideel või "tõelisel leiutamisel" põhinevaks.

Kaks kaasust

USA Ülemkohus on langetanud otsuse kahes personaalmeditsiini diagnostika patente puudutavas asjas. Esimeses eelpool mainitud 2012. aasta kaasuses otsustas kohus asjas Mayo Collaborative Services vs Prometheus Laboratories tühistada kaks diagnostika meetodit puudutavat patenti.

Teises kaasuses, milles ülemkohus jõudis otsusele 2013. aastal, tühistas Ühendriikide kõrgeim kohus patendi, mis puudutas geenitesti, millega sooviti mõõta patsientide eelsoodumust vähile.

Patendiadvokaatide sõnul on need kaks otsust vähendanud personaalmeditsiini atraktiivsust investorite seas, kuna valdkonnas tegevatel teadlastel on väga keeruline omandada just personaaldiagnostikat puudutavaid patente.

Chao uuring kinnitab spekulatsioone, ...

Advokaatide hirmusid kinnitab Chao uuringust nähtuv statistika. Nimelt avastas õigusteadlane, et kui mullu lükati tagasi 22,5 protsenti patentidest, siis 2011. aastal lükati tagasi, vaid viis protsenti kõigist personaalmeditsiini patentidest.

Kui patendiavalduse esitaja otsustas USA patendiameti otsuse edasikaevata, siis ka need kaasused lõppesid 29,2 protsendil kaasustest hageja jaoks negatiivselt. Enne 2012. aastat suutsid teadlased võita 70,7 protsenti kohtuvaidlustest.

Samas tunnistab Chao, et tema statistilisel ülevaatel on kitsaskohti, kuna mõnede valimisse sattunud personaalmeditsiini patentide puhul sooviti patentida mõnes teises arendusvaldkonnas tehtud uuendust.

...kuid tõelise mõju mõõtmiseks on vaja kaasusi põhjalikumalt analüüsida

Sestap soovib Denveri ülikooli õigusteadlane tulevikus keskenduda individuaalsetele patendiavaldustele, et analüüsida, kas mõned personaalmeditsiini diagnostika lahendusi puudutavad patendiavaldused läbivad USPTO kaalukausi kergemalt kui teised.

Chao kolleegi Michigani ülikooli õigusteadlase Nicholson Price hinnangul on vaja patendiavalduste põhjalikumat võrdlevat analüüsi, sest nii saaks teada, kuidas patendiadvokaadid kohanevad muutuvate aegadega. "Patendiadvokaadid on väga nutikad ja võivad õppida, kuidas koostada patendiavaldusi nii, et need ei tekitaks USA patendiametis vastuväiteid," leiab Price.

Mõnede õigusekspertide hinnangul USA patendiameti tööd mõjutanud ülemkohtu otsused, mis on langetatud tarkvaraarenduse valdkonna patentide osas. Kuid patentide kriteeriumite täpsustamist erinevates arendusvaldkondades on ka kiidetud. Kuid tarkvarale antavad patendid on siiski tekitanud palju vastuolu, kuna mõne õigusteadlase arvates on tarkvarapatendid pidurdanud innovatsiooni tehnoloogiasektoris.

Samuti toetatakse teadusringkondades rohkem just personaalmeditsiini valdkonnas väljastatud patente. "Personaalmeditsiini patendid on tavaliselt see intellektuaalvara tüüp, mida paljude arvates tuleks reguleerida patentidega," märkis Chao.

Mitme tule all

Duke'i ülikooli õigusteadlane Arti Rai hoiatab, et USA ülemkohtu otsuste mõju personaalmeditsiini patentide väljastamisele on raskem kindlaks teha kui see pealtnäha paistab, sest tervishoiuvaldkonda on tabanud mitmekülgne surve.

Näiteks on USA toidu- ja ravimiamet karmistanud personaalmeditsiini puudutavaid reegleid ning katsealuste patsientide kindlustusfirmad ei soovi tasuda diagnostiliste protseduuride eest.

"Diagnostika meetodeid arendavad idufirmae ei tegutse praegu neile soodsas keskkonnas, aga kui palju seda mõjutavad USA ülemkohtu otsused pole kindel," tõdeb Rai.

Toimetaja: Allan Rajavee

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: