Piisav päevavalgus ei lase õhtustel ekraanidel und segada ({{commentsTotal}})

Foto: Annais Ferreira/Creative Commons

Viimasel ajal on nutiseadmekasutajaid hoiatatud, et helendavate ekraanide vaatamine hilistel õhtutundidel võib öösel une silmist viia. Neil hoiatustel on teaduslikku alust, sest need põhinevad teadusuuringutel.

Nüüd on rootsi teadlased teinud uue ja täpsema uuringu, millest selgub, et õhtuse ekraani vaatamise mõju saab vältida, kui olla päeval piisavalt kaua piisavalt ereda valguse käes.

Uppsala ülikooli teadlased eesotsas Christian Benedicti ja Frida Rångtelliga kirjutavad ajakirjas Sleep Medicine, et kui katseisikud – 14 meest ja naist – veetsid päeva küllusliku valguse rüpes, siis ei suutnud ka kaks tundi õhtust ekraani vaatust nende tavapärast und häirida. Tuleb aga möönda, et katseisikud olid ka kõik noored terved tudengid.

Benedict ja Rångtell soovitavad siiski kõikidel kontoritöötajatel endale tööpauside ajal õues tegevust leida ja nad julgevad ka seda ilma eraldi uurimata lisada, et õhtul ekraani silmitsedes peaks ikkagi hoiduma töökirjade lugemisest, sest see võib tiivustada emotsioone ja seda kaudu ikkagi öist und häirida.

Labori saade sünnib seekord avalikul salvestusel. Paide Arvamusfestivali teadusalal kohtume sünteetilise bioloogia entusiastidest teadlaste Mart Loogi, Viljar Jaksi ja Kersti Jäägeriga, et arutada võimalusi rakke ja elusolendeid radikaalselt muundada ja omatahtsi kujundada. Võibolla saab inimesestki peagi lausa uus liik? "Disainitud rakud ja disainitud inimene: kas süteetiline bioloogia hävitab või päästab inimkonna?" – selliselt pealkirjastatud arutelul kutsume kõiki huvilisi osalema homme, reedel kell 16 Paide Keskväljakul Arvamusfestivali teadusalal. Ja arutelu lühem versioon juba sel pühapäeval kell 17.05 Labori saates.

Toimetaja: Jaan-Juhan OidermaaHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: