Suuruuring paljastas 97 täiendavat ajupiirkonda ({{commentsTotal}})

Ajus võib eristada 180 erinevat ajupiirkonda.
Ajus võib eristada 180 erinevat ajupiirkonda. Autor/allikas: Matthew F. Glasser/David C. Van Essen

Inimese Konnektoomi Projekti kallal töötavad ajuteadlased esitlevad kõige üksikasjalikumat ajukoore atlast, mis eales koostatud. Uus analüüs paljastas pea sada uut piirkonda, kahekordistades sellega eristatavate ajuregioonide arvu.

''Mulle meeldib võrrelda seda gloobusel riigipiiride täpse kaardistamisega. Kuigi need on inimsilmale nähtamatud ja looduses neid ei leia, on need maailmas toimuva mõistmiseks hädavajalikud,'' selgitas kaardistamiskatseid eest vedanud Washingtoni ülikooli ajuteadlane David van Essen. Detailsemal arusaamal on muu hulgas praktilisi väljundeid nii ajukirurgias kui ka evolutsioonibioloogias. Laiemas plaanis võiks see aidata aga paremini mõista ka erinevate neuroloogiliste häirete ja teiste vaimsete probleemide teket ning arengut.

Allikmaterjalina kasutas ajuteadlane kolleegidega 2009. aastal Ameerika Ühendriikides alanud Inimese Konnektoomi Projekti käigus 210 noore ja terve täiskasvanu ajust tehtud ülikõrge lahutusvõimega ülesvõtteid ja jäädvustasid seejärel mitme tunni vältel uurimisaluste ajuaktiivsust erinevate vaimset pingutust nõudvate ülesannete ajal. Näiteks pandi nende käigus proovile uuritavate mälu ja keelelised oskused.

Lihtsustatult söödeti kogutud andmed seejärel ette arvutialgoritmile, mille ülesandeks oli jagada närvirakke ümbritseva müeliini, ajuaktiivsuse ja mitmete teiste projekti käigus kogutud – kokku 112 tüüpi – andmete põhjal eristatavateks piirkondadeks.Kokku tuvastas see lisaks tänapäeval teada-tuntud 83 piirkonnale 97 eelnevalt kirjeldamata või kümnendite vältel unustuste hõlma vajunud regiooni. Osade uute piirkondade näol on tegu eelnevalt tuvastatud regioonide alajaotusega. Näiteks avastasid teadlased, et dorsaalne eesajukoor koosneb tegelikult tosinast väiksemast osast.

''Koostatud kaart oli piisavalt täpne, et leida selle alusel samad piirkonnad enam kui 95-protsendilise täpsusega ka teiste inimeste ajust. Samas võis näha nende suuruses mõningasi erisusi,'' lisas van Essen. See, kuidas suhestub see vaimse võimekuse ja erinevate haigusriskidega, nõuab täiendavaid uuringuid. Samuti on enam kui kindel, et koostatud atlas pole kivisse raiutud ning tulevatel aastatel ja kümnenditel tehtavate analüüside käigus tuvastatakse uusi regioone, mille täpne funktsioon erineb nende lähistel paiknevate piirkondade omast.

Teaduslikult jõuti tõdemusele, et erinevatel ajupiirkondadel on tõenäoliselt erisugused vastutusalad, enam kui 150 aasta eest tänu Pierre Paul Brocale ja tema kahele kõnevõime kaotanud patsiendile. Prantsuse arst ja antropoloog leidis pärast oma hoolealuste surma nende aju lahti lõikamist, et mõlema ajukoor saanud viga samast piirkonnast. Tänapäeval tuntakse seda Broca piirkonnana.

Van Essen kirjeldab kolleegidega uut atlast ajakirjas Nature.Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: