Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Statistika: Brexit Suurbritannias oli loogiline tulemus. Kas Austria on järgmine?

Kõige suurema tõenäosusega võib tõsine diskussioon Euroopa Liidus olemise üle tõusta Austrias, kes on samuti olnud juba ajalooliselt suhteliselt Euroopa Liidu skeptiline.
Kõige suurema tõenäosusega võib tõsine diskussioon Euroopa Liidus olemise üle tõusta Austrias, kes on samuti olnud juba ajalooliselt suhteliselt Euroopa Liidu skeptiline. Autor/allikas: Flickr Creative Commons

Suurbritannia rahva tahe napilt ennast Euroopa Liidust välja hääletada on mitmete tegurite koosmõju, ütleb Tartu ülikooli sotsiaalpoliitika vanemteadur Mare Ainsaar.

“Kui vaadata, kellel üldse oli Euroopas selliseks otsuseks kõige enam potentsiaali siis on need just britid. Nimelt näitavad Euroopa sotsiaaluuringu andmed, et just brittide seas on viimastel aastakümnetel olnud enam neid, kes kahtlevad Euroopa Parlamendi usaldusväärsuses (vt joonist). Tõsi, skeptitsism Euroopa Liidu vastu on olnud veel suurem 2006.–2008. aastal, kuid siis ei küsitud referendumil rahva tahet,” rääkis teadur.

Kuna eeskuju on nakkav, on spekuleeritud selle üle, et kes oleks järgmine väljaastumise innustuse saaja. “Holland, kus algatuseks allkirju korjatakse on siiski suhteliselt Euroopa Parlamendi sõbralik riik ning seal on piisavalt ka liidu toetajaid,” lisas Ainsaar.

“Kõige suurema tõenäosusega võib tõsine diskussioon Euroopa Liidus olemise üle tõusta Austrias, kes on samuti olnud juba ajalooliselt suhteliselt Euroopa Liidu skeptiline.”

 

Mare Ainsaare kommentaar põhineb Euroopa sotsiaaluuringu andmetel. Euroopa sotsiaaluuring on Euroopa teadustaritu, mis sisaldab andmeid enam kui 30 riigi kohta. Andmed on kõigile vabaks ja tasuta kasutamiseks.

Toimetaja: Katre Tatrik, Tartu ülikool

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: