Teismelised alkoholi tarvitamisest: see on põlvest-põlve edasi antud traditsioon ({{commentsTotal}})

Joomiskäitumist õigustati sellega, et täiskasvanud ei märka või ei reageeri noorukite alkoholi tarvitamisele.
Joomiskäitumist õigustati sellega, et täiskasvanud ei märka või ei reageeri noorukite alkoholi tarvitamisele. Autor/allikas: Penn State/Flickr Creative Commons

Tartu ülikoolis kaitstud magistritöö tõi välja karmi tõe – teismelised peavad alkoholi tarvitamist traditsiooniliseks osaks Eesti elust, sest nad on lapsest saati näinud, kuidas täiskasvanud alkoholi tarvitavad. Sealhulgas on nad näinud kuidas täiskasvanud eelistavad karastusjookidele lahjat alkoholi.

Noorsootöötaja ning alkoholisõltumatuse tundide eestvedaja kogemusega Tartu ülikooli magister Triin Mäger uuris süvitsi teismeliste alkoholitarvitamise teemat sotsiaaltöö ja sotsiaalpoliitika õppekava magistritöös „Alkoholiga seotud kogemused teismeliste eluilmas“. Et mõista teismeliste mõtteid seoses alkoholi tarvitamisega, viis ta läbi fookusgrupi intervjuud kahe Pärnu kooli 7.-11. klasside teismelistega vanuses 13-18 eluaastat.

Magistritööst selgus, et mõõdukas alkoholi tarvitamine on teismeliste jaoks sotsiaalselt aktsepteeritav. „See arusaam on kujunenud läbi selle, et nende vanemad oskavad alkoholi juues piiri pidada ning on seejuures lõbusad ja hoolivamad,” põhjendas Mäger.

Teismelised põhjendasid oma alkoholitarbimist näiteks sellega, et nende meelest on Eestis alkoholi tarvitamine põlvest-põlve edasi antud traditsioon ning nad on maast-madalast näinud, kuidas täiskasvanud alkoholi tarvitavad. „Teismelised on täheldanud, et Eesti „lootusetus“ alkoholikultuuris on eestlaste jaoks „õlu õige värk“ ning täiskasvanud tarvitavad lahjasid alkohoolseid jooke karastusjoogina mittealkohoolsete jookide asemel,“ rääkis Mäger.

Teismelised õigustasid oma alkoholikäitumist seeläbi, et nende sõpruskondades kehtib mitteformaalne kontroll – kained sõbrad vastutavad purjus sõprade eest. Alkoholi tarvitamist peeti kõlblikuks ka seetõttu, et täiskasvanueas on praegustel teismelistel tähtsamad prioriteedid ja kohustused, mistõttu loodetakse alkoholi vähem tarvitada.

Joomiskäitumist õigustati ka sellega, et täiskasvanud, eelkõige õpetajad, ei märka või ei reageeri noorukite alkoholi tarvitamisele klassiekskursioonidel, kruiisidel ja koolis. See tekitab teismelistes arusaama, et alkoholi on normaalne juua ka sellistes kohtades.

Uuringus osalenud teismelised leidsid, et alkohol on osa elust ja kultuurist ning nad soovivad, et täiskasvanud abistaksid neid alkoholikultuuri sotsialiseerimisel – neid seejuures liigselt keelamata ning hirmutamata. Triin Mäger tõi näiteks, et teismeliste arvates võiksid lapsevanemad oma lapsele enne 18aastaseks saamist kodus alkoholi pakkuda ning rääkida nii alkoholi ja selle tarvitamise positiivsetest kui ka negatiivsetest külgedest.

Siiski nähtus, et teismelised suhtuvad skeptiliselt neile näiteks koolis edastatavasse teabesse, mis puudutab alkoholi tarvitamisega kaasnevaid võimalikke negatiivseid tagajärgi. „Nad arvavad, et teadlikkust see teave suurendab, ent käitumisele see mõju ei avalda. Nende eluilmast jääb kaugeks informatsioon, kui neile selgitatakse, et alkoholi tarvitamise tagajärjel saavad kannatada nende aju, maks ja teised siseorganid. Noorukid leiavad, et sellise informatsiooni edastamine on mõeldud vaid nende keelamiseks ja hirmutamiseks,” rääkis Mäger.

Magister tõdes, et kõige enam vajavad teismelised, et ka neil endil lastaks rääkida alkoholiga seotud kogemustest sel viisil, et täiskasvanud neid kuulaksid, neile nõu annaksid, nende arvamustesse ilma hukkamõistuta suhtuksid ning nendega arvestaksid: „Ikka selleks, et teismelistest saaksid vastutustundlikud alkoholitarbijad ja et saaks luua positiivsemat alkoholikultuuri ning helgemat igapäevaelu.“

Toimetaja: Katre Tatrik, Tartu ülikoolHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: