5-aastane ERR Novaatori lugeja küsib: millal on Maa sünnipäev? ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Maal on vähemalt kaks sünnipäeva aastas.
Maal on vähemalt kaks sünnipäeva aastas. Autor/allikas: Gideon Wright/Creative commons

5-aastane ERR Novaatori usin lugeja tundis huvi, millal on Maa sünnipäev. Uurisime asja ja saime teada, et Maa sünnipäeva võib aastas tähistada vähemalt kahel korral.

Esimene sünnipäeva päev.

Maarahva uskumise kohaselt võib Maa sünnipäevaks lugeda kevadist maahinguse päeva ehk Maaema sünnipäeva, mida tähistatakse alati neljapäeval 40. päeval pärast Suurt Reedet ehk umbes aprilli viimasel või mai esimesel neljapäeval.

Vadja maarahva juures on säilinud päeva põline nimetus maaentšäyzspäivä, mis tähendab maahingust ehk maapuhkust. See on maa sünnipäev ja seepärast on sel päeval kogu maa ja maast kasvav püha. Maa puhkab.

Teine sünnipäeva päev.

Briti õpetlane James Ussher (1581-1656) arvutas omal ajal, et Maa tekkeaeg võiks olla kl 12 päeval 23. oktoobril 4004 eKr, seisab Eesti Geoloogiakeskuse postituses.

Ussheri arvestuse aluseks oli piiblilugu ja muud kõnekad parameetrid:

1) loomise 1. päev vastab 1000 aastale;
2) teada oli, et eKr aastate üleminekul pKr oli 4-aastane viga;
3) 23. oktoober oli seotud juudi aasta alguse, sügisese pööripäeva ja üleminekuga Juliuse kalendrile (Britid ei arvestanud Gregoriuse kalendrile üleminekut enne 18. saj);
4) valgus loodi keskpäeval (Time Matters: Geology’s Legacy to Scientific Thought, 1st edition. Michael Leddra, 2010).

Praegu arvestatakse Maa vanuseks 4,54 miljardit aastat. Siiski on raske öelda, millist etappi planeedi akretsioonist see iseloomustab

Dalrymple, G. Brent (2001). "The age of the Earth in the twentieth century: a problem (mostly) solved". Geological Society, London, Special Publications.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: