Doktoritöö: tööõpetust võiks kasutada reaalaineid päriseluga ühendava sillana ({{commentsTotal}})

Autor/allikas: PM/Scanpix

Õpilaste oskust kasutada reaalaineteadmisi päriselu probleemide lahendamiseks saaks arendada reaalainete ja tööõpetuse tihendama lõimimise abil, leiab Tallinna ülikooli haridusteaduste instituudi doktorant Andry Kikkull oma doktoritöös.

Kuigi põhikooli riiklik õppekava pöörab senisest suuremat tähelepanu teoreetiliste teadmiste praktilisele rakendamisele, kinnitavad doktoritöö autori Andry Kikkulli sõnul nii välis- kui ka kodumaised uuringud, et õpilaste ainealastele teadmistele jäävad alla oskused rakendada neid elulistes situatsioonides.

Kikkulli leidis, et üheks võimaluseks oleks kasutada ühenduslülina tööõpetust, mille näol on tegu ''vägagi universaalse'' paljude igapäevaelu probleemidega tegeleva õppeainega. Seetõttu on oluline, et õpetaja seostaks tööõpetuse tundide sisu eri valdkondade teadmistega – näiteks matemaatikat mõõtmiste või arvutustega, füüsikat materjali omadustega, erinevate nähtuste selgitamisega jne. Enamasti õpetajad sellega teadlikult aga ei tegele ja nii ei seosta ka õpilased elulisi olukordi reaalainetes omandatud teadmistega.

Samas tõi ta välja, et õppeaine algteadmiste ja põhioskuste omandamine kulgeb kõige tõhusamalt vastava õppeaine raamides ning lisas, et just sel põhjusel on kõige mõistlikum omandada ainevaldkonna teadmised eraldiseisvalt selle õppeaine raamides, kuid tagada edaspidiselt nende teadmiste aineväline kasutamisvalmidus.

Doktoritöö „Didaktilised ja organisatoorsed tingimused õpilaste teadmiste praktikasse rakendamise tõhustamiseks tööõpetuse ja reaalainete lõimingu kaudu põhikoolis“ avalik kaitsmine toimub 17. juunil kell 12 Tallinna ülikooli auditooriumis M-213 (Uus-Sadama 5). Töö juhendaja on TLÜ emeriitprofessor Leida Talts. Töö täistekst on kättesaadav Tallinna ülikooli akadeemilise raamatukogu keskkonnas ETERA

Toimetaja: Jaan-Juhan OidermaaHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: