Maailma linnade rahvastikulugu sai suurde geoandmebaasi ({{commentsTotal}})

Linnastumine on tänapäeval inimkonnal ikka veel hoogne trend. Linnad kasvavad ja kasvab ka linnaelanike osakaal maakera rahvastikus. See on selge üldine suundumus, aga teadlased tahavad ikka täpselt teada, mis linnad millal kui palju on kasvanud või siis mõnikord ka vastupidi, kahanenud.

Seni on linnastumise andmeid kasutanud mastaapsemate uuringute tegemine olnud aga suhteliselt raske, sest andmed on mitmel pool laiali, tekstilõiguke siin, tabelike seal, aga ühtset digitaalselt vaadeldavat ja töödeldavat globaalset pilti pole olnud. Nüüd on ameerika teadlased võtnud vaevaks ja suure linnaandmete ühtlustamise töö ära teinud.

Meredith Reba Yale'i ülikoolist ja ta kolleegid on loonud kõikehõlmava geokodeeritud andmekogu maailma asulate kasvust ja kahanemisest viimase 6000 aasta jooksul. Selleks digiteerisid ja korrastasid nad suure hulga arheoloogilisi, ajaloolisi ja rahvaloenduslikke andmeid. Iga andmepunkti juurde on nad lisanud ka selle usaldusväärsuse hinnangu. Tulemustest kirjutavad nad ajakirjas Scientific Data.

Nüüd saavad nad ise ja ka teised teadlased neisse andmetesse oma uurimuste vaatenurgast süveneda, avastada linnastumise ja muude nähtuste vahelisi seoseid ning inimese ning tema loodusliku ja sotsiaalse keskkonna vastasmõjusid üha paremini mõista ehk ikka paremini välja selgitada, kes me oleme, kust me tuleme ja kuhu läheme.

Toimetaja: Jaan-Juhan OidermaaHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: