Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Ookeanisügavuses elutseb hiigelkäsn

Kui mõtleme kõige suurematest mereloomadest, siis loomulikult tulevad meelde vaalad. Kuid nüüd on teadlased avastanud Vaiksest ookeanist ühe palju algelisema loomaisendi, kes on kasvanud mitte küll kõige suurema vaala suuruseks, aga kõige suurema seni teada oleva käsna suuruseks küll.

See loom mõistagi ongi nüüd ise see kõige suurem käsn, üle kolme ja poole meetri pikk, kaks meetrit lai ja poolteist meetrit kõrge. Käsn elab Hawaii saarte lähedal enam kui kahe kilomeetri sügavusel merepõhjas ning teadlased eesotsas Daniel Wagneriga USA riiklikust ookeani- ja atmosfääriametist avastasid ta mullu suvel toimunud uurimisretkel.

Käsnad on väga lihtsakoelised loomad, õieti polegi neil õigeid kudesid ega organeidki. Nad püsivad ka ühe koha peal paigal ja seetõttu ei ole neid esmapilgul lihtne loomadeks pidadagi.

Wagner ja kaasautorid kirjutavad ajakirjas Marine Biodiversity, et kuna see Hawaii lähedal elav hiigelkäsn on nii suur, võiks teda pidada ka väga vanaks, võibolla mitmesaja või koguni mitme tuhande aastaseks. Käsnadel ei ole midagi aastarõngaste taolist, nii et nende vanust on üsna keeruline hinnata. Ent on täitsa tõenäoline, et tegu on kõige vanema tänapäeval elus oleva loomaga, keda inimese silm on näinud. Teadlased on teda vaadelnud küll kaamerapildi vahendusel, mille on teinud laevadelt merre lastud allveesondid.

Kuid selliste vahvate olendite olemasolu peaks teadlaste sõnul osutama, kui tähtis on luua merekeskkonna kaitsealasid.

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: