Aju glükoositarve peegeldab ajutraumaga patsientide paranemislootust ({{commentsTotal}})

Aju glükoositarve vegetatiivses seisus ning minimaalselt ja täielikult teadvusel olles (vasakult paremale).
Aju glükoositarve vegetatiivses seisus ning minimaalselt ja täielikult teadvusel olles (vasakult paremale). Autor/allikas: Stender et al.

Teadvusel olek võib tunduda abstraktsel tasandil millegi iseenesestmõistetavana. Teadvusseisundi täpne kirjeldamine on aga märksa keerukam, eriti juhul, kui tegemist on ajuvigastuse tagajärjel vähemalt näiliselt vegetatiivses seisundis olevate patsientidega. Taani teadlased teatavad nüüd, et nende täielikult teadvusele tuleku ennustamiseks saab kasutada aju poolt tarbitava glükoosi hulka.

Kuigi peaajutrauma tõttu vegetatiivsesse seisundisse langevad patsiendid võivad olla ärkvel ja teha isegi liigutusi, ei reageeri nad välismaailmas toimuvale adekvaatselt. On loomulik järeldada, et nad pole sellest ka teadvusel. Viimasel ajal on aga teadvustatud, et oletus ei pruugi olla õigustatud sugugi mitte alati. Näiteks on võimalik, et patsiendid ei suuda lihtsalt teadvusel olekust märku anda. Nende paranemislootuse hindamise seisukohalt on aga tegu olulise vahega. Nõnda on selle välja selgitamiseks loodud mitmeid teste ja kaalutud erinevate biomarkerite kasutamist.

Ühe taolise markerina on nähtud ka aju ainevahetuskiirust. ''Selles mõttes pole idees midagi revolutsioonilist, minevikus on aju glükoositarvet uuritud küllaltki põhjalikult. Selle käigus on püstitatud ka mitmeid huvitavaid hüpoteese, kuid neid ei pandud piisavalt proovile,'' märkis uurimuse juhtivautor Ron Kupers, Kopenhaageni ülikooli professor. Kuna energeetilises mõttes on teadvuse alal hoidmine küllaltki kulukas, võimaldaks üheselt mõistetav näitaja eristada potentsiaalselt mitmeid sarnaseid haiguslikke teadvusseisundeid.

Hiljuti ajakirjas Current Biology ilmunud töös võttis Kupersi töörühm glükoositarbe kasutuse uurimiseks vaatluse alla 131 ajutraumaga patsienti, kes olid eelneva diagnoosi kohaselt teadvuseta või osaliselt teadvusel. Manustatud lihtsuhkru teekonna jälgimiseks märgistasid teadlased selle radioaktiivse molekuliga, mille lagunemist saab pildile püüda positronemissontomograafiga. Kuna rakkudes laguneva glükoosi hulk võib sõltuda ka muust kui inimese teadvusseisundist, uuriti enne lõplike järelduste tegemist aju ümbritsevate kudede glükoositarvet.

''Tulemused olid selged. Kui teadvuseta või osaliselt teadvusel olevate aju glükoositarve moodustas terve ja teadvusel oleva inimese omast rohkem kui 42 protsenti, võis enamikel juhtudel kindel olla, et nad tulevad järgmise aasta jooksul täielikult teadvusele,'' kinnitas Kupers. Kokkuvõtlikult võimaldas ainevahetuskiirus hinnata patsientide paranemislootust 94-protsendilise täpsusega.

Töörühm spekuleerib, et seose leidmine võimaldab püstitada täiendavaid hüpoteese teadvuse enda olemuse kohta. Samas nendivad nad, et eelnevalt tuleb põhjalikumalt uurida tervete inimeste ajus erinevate glükoositarbe tasemete juures toimuvaid muutusi.

Ka uurimuse kriitikud on välja toonud, et kuigi glükoositarve võib kujutada küllaltki head markerit, mille alusel teha ennustusi ajutrauma üle elanud patsientide taastumisvõimaluste kohta, ei kujuta see endast alati kehtivat eeltingimust ja otsuste langetamisel on vaja arvestada täiendavate näitajatega. Näiteks leidub mitmeid haiguslikke seisundeid, kus aju energiatarve on küll kõrge, kuid patsient pole selgelt teadvusel.Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: