Eesti arstitudengid toetavad kõikide kliiniliste uuringute registreerimist ja avaldamist nõudvat kampaaniat ({{commentsTotal}})

Kuni poolte kliiniliste uuringute tulemusi ei avaldata kunagi.
Kuni poolte kliiniliste uuringute tulemusi ei avaldata kunagi. Autor/allikas: Reuters

Eesti Arstiteadusüliõpilaste Selts liitus rahvusvahelise AllTrials algatusega, mis kutsub üles registreerima ning avaldama kõiki kliinilisi uuringuid. Erinevatel hinnangutel ei jõua praegu kuni poolte kliiniliste uuringute tulemused avalikkuse ette.

Probleemile on tähelepanu juhtinud mitmed erialaspetsialistid, kelle sõnul pannakse kalevi alla ennekõike negatiivsete tulemustega uuringud, mistõttu võib osade ravimite kohta arstideni jõuda kallutatud info ning arstid ei pruugi osata valida patsientidele optimaalseimat ravi. Tagajärjeks võib olla patsientide elukvaliteedi või töövõime langus, äärmuslikel juhtudel isegi surm.

Põhjalikult juhib antud probleemile tähelepanu just AllTrials algatus, mille eesmärk on, et kõik kliinilised uuringud saaks registreeritud ja kõik tulemused avaldatud (all trials registered, all results reported).

Vaata siit AllTrials kampaaniat tutvustavat ingliskeelset videot:

Algatusele on toetust avaldanud juba sadu organisatsioone. Maikuus otsustas kampaania toetajatega liituda ka Eesti Arstiteadusüliõpilaste Selts, mille liikmed soovivad kaasa aidata arstiabi kvaliteedi tõusule ning olla teistele eeskujuks.

Toimetaja: Kristjan Jung, Tartu ülikool

Allikas: www.med24.eeHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: