Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Põhjaka mõisa kokk toitumisest: vanaema kainet mõistust enam ei ole

ETV-2s Keskkonnakuu raames linastuvat filmi kommenteerinud Põhjaka mõisa kokk Märt Metsallik nentis, et noorte täiskasvanute teadlikkus toidu osas on oluliselt madalam kui vaid pool põlvkonda varem. Täiendavat tähelepanu tuleks pöörata ka laste ülekaalulisusele.

 

''Mingi põlvkond inimesi, mul on tunne, kes praegu on 20—23-24, nende teadlikus on selles osas palju madalam kui neil, kes on 35—40. Väike auk on kuidagi sisse jäänud ja vanaema kainet mõistust enam ei ole. On väga palju sellist hedonismi võibolla ka. Nauditakse sööki väga palju, mis on iseenesest tore, aga jällegi – see toidusedel peaks olema mitmekesine,'' toonitas Metsallik.

Üheks kõige olulisemaks punktiks peab ta laste ülekaalulisust. ''Lapsevanemad võiks natuke mõelda selle peale, kui tervena nende laps ülejäänud elu elab. Tean omast käest, et lapsi on väga keeruline panna kasvõi lihtsaid asju nagu kaalikaid või porgandeid... Kuid see on nagu igapäevase tavaeluga – sa õpetad oma lapsi elama võimalikult normaalset elu. Samamoodi peaks õpetama ka seda toiduosa,'' leidis kokk.

''See kõik on nii hullult seotud, (toit) on suur osa meie elust. Ilma selleta me ei saa. Sellele peaks väga palju mõtlema ning sellele peaks mõtlema ka koolis ja kodus väga-väga palju,'' laiendas Metsallik. Mida varem lastele seda teadvustada suudetakse, seda tervemana ta ülejäänud elu elab.

Metsallik märkis, et sageli räägitakse küll sellest, kuidas tervislikult toituma ja rasva vältima peaks, kuid tihti jäetakse laiem taust või selgitus andmata, seda ka koolitasandil. ''Nagu seal filmis oli selgelt ära öeldud, sa võid süüa kõiki asju, aga see on selle jaoks hea ja selle jaoks halb. Just need kogused oleks vaja väga-väga lihtsalt selgitada mingite päevaste portsjonitena,'' mõtiskles kokk.

Kiirtoit
Metsallik märkis, et midagi halba ei juhtu ka harva kiirtoitu süües, kuid sellest ei tohiks saada norm. Eestil on selles suhtes veel vedanud. ''Ameerikas käies ma panin küll tähele, et tõesti, kui sa tahaksid väga odavalt süüa, siis on sul igal juhul odavam süüa mõnes suvalises miljonist kiirtoiduketis. Paari dollariga saad juba mitu hamburgerit selle eest. Kui sa läksidki supermarketisse Ameerikas ja vaataksid näiteks köögivilja ja värske toidu hindu, siis tõesti need ongi natukene kallimad kui võibolla meil,'' meenutas kokk.

''Eestis vist ikkagi on selles mõttes vaja ikkagi need kiirtoidu marginaalid hoida, kuna meid on tõesti nii palju vähem ja transport siia maksab nii palju rohkem, siis nad ei saa seda nii alla hinnata,'' spekuleeris Metsallik.

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: