Merisiilikud püsivad heas vormis ka vanemas eas ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: Kirt L. Onthank/Wikimedia Commons

Merisiilikud on vahvad loomad. Sellised ümmargused ja paljude pikkade okastega. Nad on väga hea regeneratsioonivõimega: kui mõni okas ära tuleb, pole suuremat muret, sest uus kasvab asemele.

Nüüd tuleb välja, et need loomad on tähelepanuväärsed ka selle poolest, et nad justkui üldse ei vanane. Nende eluiga on piiratud küll, aga vanadus ei too kaasa kehvemat tervist ega ka mitte regeneratsioonivõime kahanemist.

James Coffman Ameerika Ühendriikidest Mount Desert Islandi bioloogialaboratooriumist ja Andrea Bodnar Bermuda ookeaniuuringute instituudist uurisid kolme merisiilikuliigi regeneratsioonivõimet: üks neist liikidest elab tavaliselt lausa üle saja aasta, teine üle viiekümne aasta ja kolmas ainult neli aastat.

Teadlased oletasid, et kõigil liikidel peaks regeneratsioonivõime vanaduses kahanema, aga katsetes tuli hoopis välja, et kõigil kolmel liigil jäi see võime siiski täiel määral alles. Nad kirjutavad tulemustest ajakirjas Aging Cell.

Tulemused panevad mõtlema, kas vananemine on üleüldse nõnda paratamatu nähtus nagu tavaliselt arvatakse. Eks tasu siis merisiilikuid edasi uurida, et välja selgitada, kuidas nad seda saavutavad.

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: