Kristjan Port: Microsoft hülgab Nokia ({{commentsTotal}})

Autor/allikas: Reuters/Scanpix

Maailma telefonide turust moodustab Microsofti osa alla ühe protsendi. Selle väikese arvu leidis üles analüüsifirma Gartner.

Tulevikus on Microsofti telefonide turuosa leidmisega veelgi suuremaid raskuseid ja võib arvata, et edaspidi asetab Gartner selle nn ''muude'' valmistajate kategooriasse. Aasta eest oli Microsofti platvormiga telefonide käes 2,5 protsenti maailma nutitelefonide turust, aastaga langes see näitaja 0,7 protsendile. Värske turuülevaade käivitas rea portsesse mida võib esitada tummfilmi süžeena.

Seoses tummfilmiga olgu kõrvalepõikena märgitud, et vaikiva liikuva pildi ajastu hakkab ilmselt tagasi tulema. Erinevate videomaterjali tootjate hinnangul vaadatakse veebis esitatud liikuva pildiga materjalist 85 protsenti ilma helita. Lubatud film ise algaks umbes nii, et Microsofti juhatuse liige loeb Gartneri analüüsi ja näitab väljatrükki kolleegile, osutades sõrmega raportis väikesele täpikesele. Selle peale hõigatakse kohale teised juhtkonna liikmed ja kõik jäävad vaatama osutatud kohale dokumendis.

Mõni seab ninale prillid, keegi suurendab täpikest telefoni abil, kuni sagin lakkab. Liikumatus sulab, kui kõige vanem olija võtab välja telefoni ja helistab Redmondis asuva peakorteri kõrgeimal korrusel oma kabinetis asuvale Satya Nadellale. Too mõtleb hetke ja helistab Soome. Edasi ilmub juba ekraanile soomekeelse päevalehe esikülg pealkirjaga, et Microsoft lõpetab Soomes telefonide arendamise ja valmistamise.

Selline uudis ilmus eile pealinna päevalehes Helsingin Sanomat ja leidis hiljem kinnitust suure koosolekuna Helsinki külje alla Espoos, kuhu toodi bussidega Tampere üksuse pea kõik töötajad. Soomes lõpetatakse Microsofti telefonide arendus ja tootmine ning töö kaotab 1350 inimest. Aasta varem oli koondatud Soomest 2 300 Microsoftile tööd teinud soomlast. Tarkvarafirma ostis soomlaste kunagise uhkuse Nokia 2014. aastal 5,4 miljardi euro eest, võttes enda juurde tööle üle maailma 25 000 senist Nokia töötajat.

Paari aastaga on firma seda gruppi samm-sammult vähendanud ja nüüd võib öelda, et vana Nokia lugu on sellega soomlaste jaoks lõppenud. Mõnedele soomlastele pakub firma võimaluse siirduda tööle Redmondi, osa väikeseid arendusgruppe jäetakse Espoo kontorisse ja tööle jäävad kõik turundusosakonna 280 töötajat. Ülejäänud töölt vabaksjäänutele lubab emafirma luua toetuspaketi pehmeks maandumiseks tööjõuturu pikale pingile.

Nokia loost leiab paar õpetlikku lugu. 2014. aastal Nokia ostu pühitsemise kõnes Microsofti peadirektoriks olnud Steve Ballmer rääkis uhkusega visioonist, et Soomest saab telefonide aredus- ja tootmisprotsesside risttee ja keskpunkt. Kaks aastat hiljem pole enam alles endist peadirektorit ja telefonide valmistamise keskus on taandunud punktikeseks ajaloolises aastaaruandes.

Teine õpetlik tähelepanek: aastal 2012 ennustas tänaseid halbu uudiseid vahendanud Gartner, et koos Nokiaga saavutavad Microsofti platvormil loodud telefonid 2015. aastaks 20protsendilise turuosa. Seda suuresti tänu mitmekülgsele telefonide valikule. Sama firma ennustas toona Apple'i telefonidele turuosa vähenemist, pidades nende taagaks ühte tüüpi telefonile panustamist. Loodetavasti tabate lugude õpelikku aspekti ja asutate endale konsultatsioonifirma, sest ükskõik mida nad ka ei ennusta, nemad jäävad ikka alles.

Nokia ostuga ülevõetud 25 000 töötaja saatus on järginud soomlastega enam-vähem sama rada. Aastal 2014. koondati maailmast 18 000 Microsofti töötajat ja eelmisel aastal pikenes endiste töötajate nimekiri veel 7800 võrra. Kõik ei olnud seotud otseselt Nokiaga, aga telefonidega tegelejate osa on olnud kõige kontrastsem.

Microsoft lubab jätkata Lumia telefonidele tehnilise toe pakkumisega ega kavatse telefonide ärile täielikult selga keerata. Satya Nadella sõnul keskenduvad nad edaspidi tegevustele, kus neil on eelis, pidades silmas korporatiivseid telefonide kasutusviise, kus on oluline kõrge turvalisus ja ühildumine infosüsteemidega. Loo helgema varjundina võib juhtuda, et soomlastel avaneb võimalus hakata tootma jälle Nokia-nimelist telefoni.

Esmaspäevast neljapäevani võib Kristjan Porti tehnoloogiakommentaari kuulda Raadio 2 saates Portaal.

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Allikas: PortaalHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: