Kristjan Port: ligipääs internetile päästaks kümned miljonid vaesusest ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Autor/allikas: Bob Mical/Creative Commons

Internet aitaks 500 miljonil inimesel pääseda absoluutsest vaesusest juhul, kui selle kasutajate arv kasvaks veel 4,1 miljardi inimese võrra.

Interneti mittekasutajate arvu suurendamine nelja miljardi võrra lisaks täna maailma majandusse 7,6 triljoni USA dollari eest toodangut, leidis analüüsifirma PriceWaterhouseCoopers. Facebooki tellimusel valminud raport kannab pealkirja ''Ühendades maailma: kümme globaalse kaasamise mehhanismi''.

Maailma olukorda uurides tõdevad raporti koostajad, et takistuseks ei ole interneti taristu kättesaadamatus. Palju sagedamini on selleks ühenduse eest makstav hind. Kui internetiühendusele kuluks iga kahekümnes teenitud rahaühik, peaks enamus seda liiga kalliks ja eelistaks ilmselt kasutada raha toidule ja muule vajalikule.

Hetkel hinnatakse, et 66 protsenti maailma populatsioonile läheks interneti ühendus maksma kuu sissetulekust viis protsenti või rohkem. Teisisõnu, kuigi 90 protsenti planeedi elanikkonnast elab interneti ühenduse võimalusega keskkonnas, ei saa nad lubada seda endale mitte tehnoloogilistel, vaid majanduslikel põhjustel. Tegemist on omamoodi nõiaringiga. Kui võtta arvesse raporti lubadus triljonite dollarite suurusest tuleviku tulust, siis tuleks selleni jõudmiseks teha täna teatud kulutusi. Paraku tunduvad need liiga suurtena.

Öeldakse, et laen võimaldab tuleviku tuua tänasesse päeva. Näiteks kui unistad uuest autost, saad selle laenuga kätte täna ja ei pea ootama, kuni oled ostuks vajaliku raha kokku kogunud. Samas võib tänane kokkuhoid tulevikku edasi lükata, kui jätad vajalikud investeeringud tegemata. Miks siis on jäänud helgema tuleviku potentsiaaliga sammud tegemata?

Õigemini on tehtud osa samme ja rajatud vajalik taristu, aga samas hoitakse kasutajate potentsiaali hinnabarjääri taga. Üheks põhjuseks on vajadus langetada ühenduse hinda 90 protsenti. Seda on olemasolevate teenusepakkujate jaoks liiga palju. Kuidagi tuleks hinnalanguse ja kliendibaasi piisava tulususega kasvu vahele jääva majandusliku kuristiku kohale sild ehitada. Tegemist on aga vaeste riikidega, kes ei saa seda endale lubada.

Kolmandate osapoolte, näiteks rikaste tehnoloogiaettevõtete abi arengumaade internetistumisel pole samuti probleemitu. Olgu näiteks Facebooki juhi mark Zuckerbergi juhitud algatus tarnida arengumaadesse odavat netiühendust, mille olemuseks oli tegelikult vaid ühe osa interneti kättesaadavaks tegemine läbi nutiseadmesse installeeritud Facebooki rakenduse.

Nagu kriitikud osutasid, Zuckerberg soovis endale valida uusi kliente, rikkudes interneti olulist neutraalsuse põhimõtet, mille järgi ei tohi ühegi kasutaja infovahetuse kiirus sõltuda ühe kasutaja eelistamisest teisele ja kellelgi pole õigust osta demokraatlikus inforuumis endale teiste arvelt eeliseid. Seetõttu esitasid 31 riigist 70 erinevaid huvirühmi esindavat organisatsiooni avaliku ja algatust kritiseeriva kirja.

Tõenäoliselt on Facebooki poolt rahvusvahelise audiitori käest tellitud raport vähemalt osaliselt reaktsioon varasemale kriitikale ja katse tuua arengumaade interneti kättesaadavuse parandamise teema tagasi päevakorda koos uue optimistlikuma kontekstiga. Raportist selgub ka Facebooki ning teiste sisutootjate võimaliku koogiviilu suurus, milleks hinnatakse viie aasta jooksul umbes 200 miljardit dollarit. Seda juhul kui interneti kasutajate arv tänase kolme miljardiga võrreldes enam kui kahekordistuks.

Kõige suurema tulu saajateks triljonitesse ulatuvast kogukasust oleks internetiga liitunud kasutajad läbi teenuste ja toodete suurenenud kättesaadavuse ja kohaliku majanduse elavdamise kaudu. Paraku peab seni raha ette kulutama ja nii jõuame juba kirjeldatud dilemma juurde tagasi.

Raporti koostaja pakub välja, et kriitikast hoolimata aitaks Zuckerbergi piiratud sisuga, kuid tasuta internetiühendus käivitada kasuliku protsessi ja pikemas perspektiivis oleks tulemus positiivne. Kuid tõenäoliselt ei soovi keegi ühele firmale taolist eelisõigust võimaldada. Arvestades potentsiaali ja nüüd ka mainitud triljoneid on lähiajal oodata muutusi ja interneti kasutajate arv kahekordistub suhteliselt lühikese ajaga.

Esmaspäevast neljapäevani võib Kristjan Porti tehnoloogiakommentaari kuulda Raadio 2 saates Portaal.

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Allikas: Portaal

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: