Kristjan Port: Apple vajab suunamuutust ({{commentsTotal}})

Apple'i nutikell ei osutunud kuigi populaarseks.
Apple'i nutikell ei osutunud kuigi populaarseks. Autor/allikas: Stephen Lam/Reuters/Scanpix

Tänavapildis erinevat marki nutitelefonide seas alati teatud mudeleid märgates võib jääda mulje, et Apple'il läheb hästi. Aasta tagasi müüs firma esimeses kvartalis 61 miljonit telefoni ja omas maailma telefonide turust 19 protsenti.

Käesoleva aasta esimene kvartal lõppes 51 miljoni müüdud telefoniga ja firma turuosa langes 15 protsendi juurde. Apple on suuruselt maailma teine telefonide müüja. Statistika puudutab nutitelefone. Esimesel kohal on Samsung 24,5 protsentiga. Kas uus telefon, ükskõik kui imeline, suudaks Apple'i päästa?

Kuid päästa millest? Telefonidega raha teenimise langusest. Firmal läheb hästi ja kassas on rekordiliselt palju raha – 233 miljardit dollarit. Ent tulevikku vaadates peab küsima, kui kaua suudetakse telefonide äriga edu jätkata ja milline imeline uus seade oleks olulise mõjuga. Kas selleks võiks olla tõesti järjekordne klaasist ilus klots?

Telefonistrateegiaga seotud vastusevariandile saab vihjeid konkureeriva Androdi platvormi telefonide turuosast. See kasvab. Viie suurima Euroopa riigi näitel kasvas Androdi turuosa aasta esimeses kvartalis 7,1 protsenti ja moodustab hetkel 75,6 protsenti Euroopa turust. See on viimase paari aasta suurim hüpe. Samal ajal kukkus Apple iOS osa alla 19 protsendi. Androidi uue klientuuri kasvust pärines iga 33s Apple'i telefoni kasutajate seast ja iga 17s Windowsi platvormi proovijate hulgast.

Apple'i jaoks on USA järel järjekorras teiseks suurima sissetuleku allikaks Hiina telefonide ostjad. Kuid Android on võidukas ka Hiinas, kasvatades turuosa kuue protsendi võrra 77 protsendini. Isegi USA turul suurenes Androdi kasutajate arv kvartalis üle seitsme protsendi. Selle keskkonnaga telefonide kasutajaid on peaaegu täpselt kaks kolmandikku ameeriklastest.

Korraks Apple muremõtteid kõrvale jättes on toodud olukorras üllatav Venemaa plaan luua Androidile oma alternatiiv. Sealne side eest vastutav minister Nikolai Nikiforov edastas Twitteris üleskutse tarkvaraarendajatele ja -arhitektidele ning turvaspetsialistidele uue algatuse kallal tööle hakata. Ettevõtmise nimeks on Avatud Mobiilne Platvorm.

Kuivõrd avatud see platvorm olema saab, jääb riigis, kust leiab nimeliselt liberaalsete vaadetega demokraatliku partei, mis ähvardab kõiki opositsiooni liikmeid türmiga ja maailma sõjaga, retooriliseks küsimuseks. Tõenäoliselt ei ole tähtede seis Androidile ärilises mõttes eduka alternatiivi valmimiseks kõige soodsam. Kuid mõte loeb.

See toob Apple'i ja firma hiigelsuure rahutu rahahunniku juurde tagasi. Proovi olla peadirektor Tim Cooki rollis ja kavandada firmale järgmise kümne aasta strateegia. Küsimus ei ole rahas, probleem on, millise tegevuse taha raha rakendada, et edu otsa ei saaks?

Neil Cybart analüüsis Apple'i senist arendustegevust paigutades ajateljele MP3-mängija iPodi sünni aastal 2001, siis iTelefoni 2007, seejärel iTahvli 2010 ning 2015. aastal maailma vapustama pidanud iKell. Kõikide nende edukate innovaatiliste sammude taustal jookseb tõusvas joones arendustöösse panustatud raha hulka kirjeldav graafik. MP3-mängija ajal oli see mõnisada miljonit, iPhone'i ajal peaaegu miljard, iPadi ajaks juba pea kaks miljardit ja iWatchi randmele asetamise päevaks kulus juba kaheksa miljardit USD. Käesoleva aasta lõpuks hinnatakse, et arendustööks kulub üle kümne miljardi ning sellest järgneval aastal pea 13 miljardit.

Kusjuures iPod, iPhone ja iPad ''tehti valmis'' kolme miljardiga. Täiendava viie miljardi sisse kuuluvad telefoni ja tahvli edasiarenduskulud, aga ka eelmisel aastal maailmale tutvustatud nutikas käekell, mis on paraku osutumas ebapopulaarseks. iWatchile ennustatakse umbes 25-protsendilist müügi langust, hoolimata uue mudeli peatsest saabumisest. Järelikult oleme endise küsimuse juures tagasi. Kas telefonide, tahvlite ja kelladega saab tagada edukat tulevikku, või peaks riskima ja kasutama olemasolevat edu ning miljarditesse ulatuvat vaba raha millegi täiesti uue loomisele?

Neil Cybart peab ainuvõimalikuks firma nn murdumist, avades end täiesti uuele tegevusvaldkonnale. Kõige tõenäolisem on inimeste ja asjade liigutamise valdkond ehk autode valmistamine. Mida teeksid sina?

Esmaspäevast neljapäevani võib Kristjan Porti tehnoloogiakommentaari kuulda Raadio 2 saates Portaal.

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Allikas: PortaalHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: