Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Ornitoloog: inimesed pole liikide kadumisest midagi õppinud

Keskkonnakuu raames linastuvat laululindude ebakindlast saatusest kõnelevat filmi ''Sõnumitooja'' kommenteerinud ornitoloog Riho Kinks nentis, et linnuliikide kadumise taga olevad põhjused pole viimase 150 aastaga oluliselt muutnud. Liigihuku ulatus ja kiirus pole aga inimestele endiselt kohale jõudnud.

Selle suurepäraseks näiteks võib pidada põldudel kasutatavaid kemikaale. ''Eelmise sajandi keskpaigas räägiti DDT-st, aga tegelikult oldi õnnelikud ja uhked enda üle, et suutsime selle pestitsiidi üldse keelustada," märkis Kinks. Aga nagu filmis räägitakse, on nüüd asemele tulnud uued kemikaalid ja neid on veel rohkem erinevaid. "Tegelikult ei ole midagi muutunud,'' nentis Kinks.

Endiselt on probleem elupaikade kadumine. ''Mulle tuleb sellega alati meelde kõige arvukam linnuliik, kes on üldse võib-olla maakeral elanud: rändtuvi, kes elas Põhja-Ameerikas."

Kirjeldatakse rändtuvide parvesid, mis katsid taeva mitmeks päevaks, kui nad ühest kohast teise rändasid. Linnuparved olid sadu kilomeetreid pikad ja laiad. Liik suudeti hävitada paarikümne aastaga.

''Tegelikult on praegu läinud 150 aastat mööda, aga räägime ikka samadest asjadest: üleekspluateerimine, elupaikade kadumine jne. Me ei ole sellest midagi õppinud,'' rõhutas Kinks.

''Inimesed saavad linde aidata niimoodi, et enne kui nad midagi teevad, ükskõik mida, mõtlevad, kas peale minu enda veel kellegi korda läheb,'' sõnas Kinks. Näiteks võiks poest banaane, šokolaadi ja kohvi ostes mõelda, et nende istandused on rajatud vihmametsadele ja seega ka lindude elupaikadele. Ornitoloog tõi välja, et õnneks räägitakse sellest ühe enam ka Eestis. Näiteks on ilmunud toodetele nende keskkonnasõbralikkusele viitavad märgised.

Kinks märkis, et tegelikult ei teata veel täpselt, mida lindude maailmast kadumine endaga kaasa toob. ''Maailmas on umbes 10 000 linnuliiki. Kui üks ära kaob -- no mis siis juhtub? Liigid on ikka tekkinud ja kadunud. Võib-olla ei juhtugi sellest midagi, kui üks ära kaob," mõtiskles ornitoloog kuid lisas, et praegu kaovad ära terved liigirühmad.

Praegu nähtav väljasuremine on võrreldav dinosauruste maamunalt kadumisega. Väljasuremiskiirus on suurem kui kunagi maakeral üldse olnud on. "Seda arvavad teadlased, aga see ei ole veel meile kohale jõudnud,'' nentis Kinks.

Film ''Sõnumitooja'' (The Messenger, Prantsuse 2015) on eetris ETV-2s teisipäeval, 10. mail kell 20.05.

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: