Lugeja küsib: kuidas lennukid maapinnal tagurpidi liiguvad? ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Airbus A340.
Airbus A340. Autor/allikas: Olivier CABARET/Creative Commons

Kui õhus tagurpidi liikuva lennuki nägemine on harukordne nähtus, siis maapinnal võib näha olukorda, kus lennuk välise abita tagurdab, tunduvalt sagedamini. Lugejaküsimusele, kuidas lennukid maapinnal tagurpidi liiguvad, aitas ERR Novaatoril vastuse leida ajakirja Popular Mechanics lennundustoimetaja John Wenz.

Lihtne vastus on, et lennukiratastele polnud mõtet kuni viimaste aastateni mootoreid lisada. Seega ei eksisteerinud ka taolist tagurpidikäigu võimalust, kui oleme harjunud nägema näiteks autode puhul. Suure reisilennuki liikuma panemiseks tarvilikku pöördemomenti arendada suutvaid ja sobiliku profiiliga elektrimootoreid polnud lihtsalt olemas.

See ei tähenda aga, et mõningaid lennukeid ei saanud enne seda üldse maapinnal tagurpidi liikuma panna. Nagu ka lennuki edaspidi liikuma panemiseks kasutati ja kasutatakse selleks lennukimootorite tõukejõudu. Osa heitgaasidest suunatakse selle käigus kere suhtes ajutiselt pigem ette- kui tahapoole nagu tavaliselt. Tegelikult on see maandumisel küllaltki tavapärane nähtus, kuna võimaldab lennukil peatuda kiiremini ja kaasnevalt kasutatakse ka vähem lennurada.

Manöövri efektiivsus sõltub aga otseselt lennuki liikumiskiirusest. Mida aeglasemalt lennuk liigub, seda rohkem kütust selle käigus kulutatakse. Tasub mainida, et maapinnal raisatakse seda ruleerimisel niigi tohutult palju, mis kasvatab märkimisväärselt ka lennukulusid. Seega on mõistlikum lennuki lennujaamas ühest kohast teise vedamiseks kasutada kus iganes võimalik puksiire. Samuti on terminali lähistel gaasijugade tekitavate kahjustuste vältimiseks omal jõul ruleerimine tavaliselt keelatud.

Propellerlennukite puhul on tagurdamine võimalik, kui saab muuta propellerilabade kaldenurka. Kindlate nurkade all tõugatakse õhku ettepoole, mitte tahapoole. Kuigi on teatavaid erandeid, ühemootoriliste lennukite puhul seda reeglina ei näe.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: