Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Tartu Tamme Gümnaasium hakkab sisseastumiskatsetel kasutama DNA-teste

Foto: Duncan Hull/Creative Commons

Tänavu tehakse esimest korda koolide sisseastumiskatsetel valikuid peale tavapärase testi ja vestlusvooru ka DNA-testi alusel. Kuigi seni on kindlalt sellise otsuse teinud üks kool, näeb ministeerium vajadust, et seda tehtaks edaspidi kõikides koolides ja alates põhikoolist.

Tartu Tamme Gümnaasium on esimene kool, kes läheb juba sel aastal tavapärastelt sisseastumiskatsetelt üle DNA-testiga tehtavatele katsetele. Täna saavad kooli pürgivad üheksandikud teada, mida neil tuleb sisseastumiseks teha, vahendasid ERR-i teleuudised.

Tartu Tamme Gümnaasiumi direktori Ain Tõnissoni sõnul on õpilastel sisseastumiseks kaks võimalikku varianti. "Esimene on see, et ta tuleb kooliõe juurde, annab vereproovi ja pärast seda meil on informatsioon käes. Teine variant on see, et ta võtab suuõõnest endal proovi, nagu on filmides nähtud, paneb selle ümbrikkuse ja saadab meile ja meie hakkame töötama," selgitas Tõnisson.

Koolijuhi sõnul paljundatakse bioloogiline materjal ning seejärel analüüsitakse, millisesse õppeharusse õppur sobib.

Ligi: DNA-testi põhist sisseastumist tuleks rakendada juba põhikoolis

Kuigi haridusministeerium leiab, et väiksema ressursimahuga DNA-test on hea, siis pole see lahendus kui sellele meetodi võtab kasutusele ainult üks kool ja alles gümnaasiumis.

"Selles mõttes me kaalume küll seda asja rakendada juba põhikoolis. Sellest on palju räägitud, aga eesmärk peaks ikkagi olema koolirõõm, aga paljud lapsed ei ole suutelised koolis rõõmu tundma ega taha kooli minna. See tuleb selgeks teha, kes siis kooli sobivad juba põhikoolis," rääkis haridusminister Jürgen Ligi.

Ligi lisas, et DNA-testiga sisseastumine võib osaliselt lahendada ka erakoolide mure, sest sinna saab siis võtta need õpilased kes genoomi järgi enam tavalisse kooli ei sobi või vastupidi võtta parima geenipildiga õpilased.

Tartu Tamme Gümnaasiumis analüüsitakse juba esimesi teste ja teste analüüsivad praegused gümnasistid. "Oluline on saada uusi hästi toredaid kaaslasi kooli ja kasvatada ka vilistlastkonda, kus oleks ka meil meeldiv edaspidi olla," märkis Tamme gümnaasiumi õpilane Karl Pütsepp.

Täna on 1. aprill.

Toimetaja: Allan Rajavee

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: