Ainulaadne keemiaõpe viib eestlase aastaks Lyoni ülikooli tööstuspraktikale

$content['photos'][0]['caption'.lang::suffix($GLOBALS['category']['lang'])]?>
Keemiaõpe viis Rudolf Aro aastaks Lyoni ülikooli tööstuspraktikale. Autor/allikas: Tartu ülikool

Sügisel 17 välismaalasest kaastudengi kõrval ainsa eestlasena Tartu ülikooli uudsel analüütilise keemia magistriõppekaval alustanud Rudolf Aro töötab sihikindlalt unistuste täitumise nimel. Õppekava esimene semester edukalt selja taga, sai Aro teada, et pärast kevadsemestrit oodatakse teda Prantsusmaal Lyoni ülikoolis.

Sellisest võimalusest unistas noormees juba möödunud aasta jaanuaris, kui Tartu ülikoolis algas vastuvõtt inglise keelsele analüütilise keemia magistriõppekavale. See õppekava on esimene Erasmus Mundus'e ühisõppekava, mida juhib Eesti kõrgkool.

“Erinevalt muust Euroopast ollakse Eestis harjunud ülikoolidesse sisseastumistega tegelema suvel ja bakalaureuse viimasel talvel tavaliselt veel magistriõppesse avaldusi ei esitata,” rääkis Aro õppekavale kandideerimisest. “Mul vedas, et nägin pakkumist piisavalt vara ja jõudsin kõik vajalikud dokumendid õigeks ajaks korda ajada. See, et õppima pääsesin oli mulle suur üllatus, sest konkurents oli väga suur ning nõudmised kõrged.”

Noor keemik tunnistas, et oleks võinud bakalaureuse astmes õpingutesse rohkem panustada, ent samas alustas ta juba kolmandal-neljandal kursusel praktiliste kogemuste hankimist ülikooli katsekojas.

Katsekoda rakendab ülikooli teaduspotentsiaali ning kompetentsust pakkudes teenuseid nii ülikooli sees kui ka väljaspool. Näiteks määratakse katsekojas pestitsiidide ja teiste taimekaitsevahendite jääke keskkonnas ning uuritakse ravimeid.

Ka Aro bakalaureusetöö oli seotud ravimitega. Ta keskendus süsteemile, mis määrab tahketes ainetes veesisaldust. Sarnaseid lahendusi kasutavad ravimitööstused arstirohtudesse õiges koguses raviaine ja lisandite doseerimiseks. “Kui sa ostad apteegist tablette, siis sa tahad, et nendes oleks täpselt õige kogus ravimit – mitte liiga vähe ega liiga palju,” näitlikustas keemik meetodi olulisust.

Juba tuleval õppeaastal jätab Aro töö katsekojas mõneks ajaks seljataha ja suundub aasta jooksul Tartus omandatud teadmisi rakendama Prantsusmaale Lyoni ülikooli. See on üks väheseid ülikoole Euroopas, mille analüütilise keemia õpe on täielikult ühendatud tööstusega. “Tudengid veedavad väga palju aega ettevõtetes lahendades reaalseid probleeme,” rääkis Aro, miks ta valis just Lyoni ülikooli ja sealse tööstuskeemia suuna.

“Nafta-, keemia- ja toiduainetetööstuses on analüütilised keemikud asendamatud spetsialistid eri protsesside kontrollijatena,” rääkis rahvusvahelise analüütilise keemia Erasmus Mundus’e õppekava eestvedaja Ivo Leito. “Nende ülesanne on tagada, et tööstusprotsessid saastaksid vähem ja toodaksid tõhusamalt, et vajalikku ainet tekiks rohkem ning jääke vähem, et toodetav aine oleks puhtam ja paremate omadustega.”

Keemiatööstuses on mitmekümnetonniseid reaktoreid ja torustikes voolavad kemikaalid, nende segud ja lahused. Selleks, et saavutada protsesside optimaalne kulgemine, tuleb Leito sõnul neid juhtida – igal ajahetkel peab teada olema, kui palju on reaktoris midagi juba ära reageerinud ja mida on tekkinud. Seda kõike lähebki ainsa eestlasena eelmisel aastal Eramus Mundus’e analüütilise keemia õppekaval alustanud Rudolf Aro Prantsusmaale praktiseerima.

Tema kursusekaaslaste hulgas on ka neid, kes on otsustanud programmi järgmisel aastal end proovile panna Soomes Åbo Akademis tulevikku suunatud sensorite arendamisel. Kolmas rühm üliõpilasi hakkab aga Rootsis Uppsala ülikoolis rakendama oma teadmisi bioorgaanilise analüüsi alal.

Erasmus Mundus’e analüütilise keemia magistriprogrammi läbija saab kaks diplomit: nii Tartu ülikoolist kui ka sellest ülikoolist, kus ta veedab magistrantuuri teise aasta.

Kas tead?

• Tartu ülikoolis saab lisaks analüütilise keemia magistriõppele õppida veel 19 ingliskeelsel bakalaureuse- ja magistri õppekaval. Nendele õppekavadele saab kandideerida olenevalt kavast kas 15. märtsini või 15. aprillini.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: