Kristjan Port: Windows 10st tilguvad andmed ka kinnise kraaniga ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Windows 10 tilgutab Microsoftile andmeid kasutaja soovidest hoolimata.
Windows 10 tilgutab Microsoftile andmeid kasutaja soovidest hoolimata. Autor/allikas: Timothy Swinson/Creative Commons

Alanud aasta algas globaalsete tehnoloogiafirmade üllatava koostöö vaimus. Mõnikord isegi väga jõuliselt omavahel konkureerivaid hiidusid sundis selgi kokku panema ühine oht.

Microsoft, Google, Twitter, Facebook, Apple jt väljendasid pahameelt seoses mõne riigi sooviga sundida tehnoloogiafirmasid osalema massilises jälitustegevuses, mida võimaldavad nende pakutavad teenused, milledest tavakodanikul pole võimalik hoiduda, kuna nendeta oleks kaasaegne elu võimatu.

Edward Snowden heitis oma paljastustega valgust virtuaalsetesse kohtadesse ja tegevustele, millest polnud enamus arvutikasutajatest teadlikud, kusjuures osa neist kohtadest olid nende igapäevased arvutid. Pimedusest voolas maailma nii palju uudiseid, et sellest sündinud meediameres ujusid riigijuhid, igat masti poliitikud, ajakirjanikud, tehnoloogid, sõjaväelased, inimõiguslased ja miljonid protesteerivad tavakodanikud.

Lainetusele järgnes rida tegevusi. USA püüdis rahustada maailma seadusandluste abil, Euroopa seadustas uued karmimad isikuandmeid kaitsvad seadused ja tehnoloogiafirmad hakkasid avalikustama kui palju nende käest riigid pealtkuulamise teenust tellivad.

IT-firmasid motiveeris ühiselt riikide survele vastu astuma majanduslik pragmaatilisus, sest nad teenivad kaubanduslike klientide käest palju rohkem tulu, kui saaksid riigiaparaadilt läbi julgeolekuga seotud teenuste. Maailmamajanduses osalevad inimesed vahetavad informatsiooni seoses oma tööga, millest osa on seotud ärisaladustega, poliitiliste vaadetega, terviseandmetega, isikliku suhtlusega ja lõppude lõpuks tundega olla omaette ja vaba.

Pelk võimalus, et IT-ettevõtte pakutavates teenustes osalevad andmevoogude valimatu pealtkuulamise võimega pimedusse varjuvad anonüümsed ametnikud, hirmutas maailma kliendibaasi ja ohustas börsiettevõtete majandustegevust. Üheks jõulisemaks väljaasteks oli pöördumine Ühendkuningriigi parlamendi poole, kui britid üritasid muuta kohustuslikuks lasta salaluure andmevoogusid pealt kuulama, kusjuures sellest ei tohtinuks informeerida mitte kedagi.

Rahvusvahelise haardega firmad satuvad taolise nõude rahuldamisel võimatusse olukorda ja juriidilisse lõksu. Näiteks ei saa nad tõendatult väita, et riigis, kus nad oma teenust pakuvad, ei pääse mõne teise riigi luurajad infole ligi, sest nad on selles teises riigis kohustatud seadusega taolistest tegevustest vaikima.

Kusjuures valitsustele pakutava tagaukse võimalus oleks praktikas mõttetu, sest maailm kasutab järjest tugevamaid krüpteerimisviise isegi lihtsate sõnumite vahetamiseks. Juhul kui nad võimaldaksidki mingi salaukse vaid riigiametnikele, käiks seda mööda peagi ka kurjategijad jne. Ühesõnaga probleeme on palju ja IT-firmad tahaksid neist kõigist hoiduda, lükates tagasi riigi jõustruktuuride koostööpakkumised.

Kõige öeldu valguses kujutab Microsofti Windows 10 omapärast väärnähtust. Kui uskuda värsket analüüsi, siis isegi kui keelata uuel operatsioonisüsteemil koguda kasutaja kohta andmeid ja neid edastada, jätkub nn koju helistamine endiselt. Uue tarkvaraga turule tulles hakkas kostma pahameelt, et see kogub kasutaja kohta andmeid vaikimisi valikutena ning nende välja lülitamiseks peab päris palju vaeva nägema. Skandaal hakkas vaibuma, kui õpiti tasahilju nn telemeetria teenustest loobuma. Vaikust kestis kuni novembrini, kui avastati, et isegi pärast kõikide funktsioonide välja lülitamist jätkab operatsioonisüsteem kasutaja jälgimist ja arvuti kasutamist puudutavate andmete edastamist.

Nüüd selgus siis andmevoogu analüüsides, et Windows 10 võtab nn kojuhelistamise ärakeelamise järel mõne tunni jooksul poolesaja Microsoftile kuuluva serveriga ühendust tuhandeid kordi. Ja seda täiesti tavalise arvutiga, millesse oli äsja installeeritud uus operatsioonisüsteem. Majandusajakirja Forbes palvele olukorda kommenteerida Microsoft ei reageerinud, vähemalt mitte esialgu.

Ööpäev järelemõtlemist ja firma edastas, et kavatsevad alanud aasta jooksul pakkuda uuenduse, millega saavat ka tegelikult kõik „kraanid“ kinni keerata ehk loovutada kontrolli kasutajatele. Kuid seda võimalust pakutakse vaid Enterprise versiooni kasutajatele. Tundke end turvaliselt!

Esmaspäevast neljapäevani võib Kristjan Porti tehnoloogiakommentaari kuulda Raadio 2 saates Portaal.

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Allikas: Portaal

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: