Kristjan Port: kuhu kaob armunud inimese uni?

$content['photos'][0]['caption'.lang::suffix($GLOBALS['category']['lang'])]?>
Autor/allikas: Kevin O'Mara/Creative Commons

Kuhu kaob armunud inimese uni? Miks ta ei taha magama jääda? Ilmselt on ta lõpuks mõistnud, et tegelikkus on unest parem.

Nii see on olnud aastasadu, jättes maha unetute luulet ja muud loomingut, kulmineerudes mõnikord öiste lauluepisoodidena armastatu akna all. Armastuse ja armumise kohta leitavad mõtteterad räägivad sellest, kui olulise mõjuga see meile on. Ent mis juhtub, kui tegelikkus hakkab sarnanema unele? Teisisõnu, kuidas mõjutab inimeste vahele jääv ja pidevalt kasvav inforuum armuvalu?

Täiesti võimalik, et armastusele uus olukord meeldib. Võimalik, et see tuleneb osaliselt armumise põhjustatud illusioonist. Armastus võib olla imeline, kuid ime? Noh, see võibki olla pelk illusioon, teadis öelda piiblilugudest tuttava Noa neljas poeg Javan.

Teaduslikuma poole pealt on armastuseuurijad leidnud, et inimese kujutelm romantilisest partnerist ei baseeru niivõrd objektiivsetel asjaoludel, vaid on enamasti positiivne illusioon. Sellel on oluline evolutsiooniline taust, sest ilma positiivse illusioonita jääks kõik maailma Shrekid üksikuks. See ei pea loomulikult paika, sest me oleme Shreki näinud õnnelikus abielus.

Nähtuse huvitavaks tahuks on asjaolu, et positiivne illusioon partnerist ei sünni tühjusest. Psühholoogide väitel koosneb see suuresti meist endist. Sellest, kuidas tajume me iseend seoses oma partneriga. Enamusel juhtudest võimendame oma paremaid omadusi ja vähendame halbu külgi, mille tulemusel tunneme end paremini. Kuna suhtes on kaks osapoolt, siis teeb see kaks ennast paremini tundvat indiviidi.

Ülejäänud partneri kuvandist oluline osa on see, mida ideaalsest partnerist ootame ja reaalse kompanjoni leidmisel tema sisse juurde mõtleme. Kohates armumisperioodil partneris vigu, paistavad need ebaoluliste või olematutena. Leiab ju ajaloost lõputult näiteid, kuidas armunud inimesel on isegi raske uskuda, et partner teda ei armasta. Ta jätkab elu illusioonis.

Kaasaegse maailma kasvav virtuaalne osa on illusioonidele suurepärane kasvukeskkond. Seda kindlasti väljaspool armastusega seotud elu tahke nagu mängud, suhtluskeskkond jmt. Ent õhus on märke romantika ja kaugsuhte kasvavast sõprusest. Inimeste vaheliste suhete loomisel kasvab interneti suhtekorralduslike teenuste roll. USA elanikkonda uuriva Pew Instituudi värskem raport tõdeb, et 15 protsenti ameeriklastest on kasutanud mõnd nn kaugkohtingu teenust. Pea iga kümnes ameeriklane kasutab isiklikku ellu kaaslaste otsimisel mobiilseid rakendusi.

Virtuaalsem kontakt võimaldab samaaegselt suhelda mitme potentsiaalse kandidaadiga. See tähendab varasemale viidates ka paremat enesekuvandit. Iga kontakt, kes on nõus sinuga suhtlema, lisab midagi sinu enesehinnangule. Mitme suhte haldamine on vähem traumeeriv, kui pead ootama ja muretsema, miks partner ei vasta. Lisaks võimaldab kauge suhe olla enne reaalset kokkusaamist valiv ja ettevaatlik. Tõenäoliselt on plusse veelgi, nagu ka miinuseid.

Ometi on bilanss positiivne, trend kasvab ja sisaldab üllatusi. Näiteks kasvab partneriotsingu teenuste kasutajate arv kõige kiiremini 18–24 aastaste seas, kellest otsib juba täna iga neljas endale kompanjoni mõne infoteenuse abil. Võrreldes kolme aasta taguse küsitlusega on selliste inimeste arv kolmekordistunud. Samal ajal on kahekordistunud 55 kuni 62 aastaste huvi online-kohtingute vastu. Nii otsib suhtluspartnerit juba iga kümnes vanema põlvkona ameeriklane.

Hoolimata mõnest meedias suureks puhutud negatiivsest juhtumist peab 80 protsenti uuringule vastajatest online-suhtekorraldusteenuseid heaks nähtuseks. Kaks kolmandikku arvavad, et sel moel on võimalik leida võrreldes traditsioonilisema meetodiga endale parem kaaslane. Samas kardab kolmandik, et uudne suhtlemise viis lükkab tegeliku püsisuhte sõlmimist edasi, sest oodatakse seda veelgi paremat. Ka see tähendab, et elatakse illusioonis. Unes, et tegelikult on kusagil maailmas olemas ideaalne partner – 16 protsenti vastanutest pidasidki taoliste teenuste kasutajaid lootusetuteks.

Ilmselt on kõigil natukene õigus. Armunud inimene pole kaotanud und, ta magab lihtsalt teistsugust unenägu.

Esmaspäevast neljapäevani võib Kristjan Porti tehnoloogiakommentaari kuulda Raadio 2 saates Portaal.

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Allikas: Portaal

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: