Kaasajastatud Tartu ülikooli loodusmuuseum avab täna uue püsinäituse

$content['photos'][0]['caption'.lang::suffix($GLOBALS['category']['lang'])]?>
Tartu ülikooli loodusmuuseum Autor/allikas: Andres Tennus/Tartu ülikool

Täna, 16. jaanuaril avab Tartu ülikooli loodusmuuseum uue püsinäituse „Maa. Elu. Lugu“, mis põimib omavahel geoloogia, zooloogia, botaanika ja mükoloogia. Loodusmuuseumi avamise kahel esimesel päeval, 16. ja 17. jaanuaril on uksed avatud kella 10-22.

Püsinäitus juhatab külastaja Maa ja elustiku arenguloo kaudu tänasesse päeva. Tartu ülikooli loodusmuuseumi direktor Urmas Kõljalg sõnas, et uue püsinäituse avamine on väga oluline samm teel maailma juhtivate loodusmuuseumite perre. „Loodusmuuseumi unikaalsed infotehnoloogilised lahendused ja teaduskogud on saanud väärilise partneri mahuka ja kvaliteetse näituse ning õpikeskkonna näol,“ lisas Kõljalg.

Näitusel saavad külastajad uudistada Eesti suurimaid trilobiite ja Devoni ajastust pärit rüükala, tutvuda inimese eellastega ning sädelevate mineraalidega.

Elurikkuse saalis saab jälgida liblikate „öist lennujaama“, uudistada „kurja palmi“ ning vaadata tõtt esimese Eestist püütud šaakaliga. Elumustrite saalis pakuvad avastamisrõõmu Tartu meridiaanil paiknevaid kooslusi kujutavad dioraamid ja mageveeakvaarium.

Elavnurgas kohtuvad lapsed oma vanade tuttavate saare-roninastiku ja punapõlv-tarantlitega, kuid ka uue asuka roheleeguaniga. Täiskasvanud võivad rõõmustada taaskohtumise üle kaelkirjaku, piisoni ning põdra ja huntidega, mis on olnud paljude põlvkondade lemmikeksponaadid.

Keskkonnainvesteeringute keskuse juhatuse liige Andrus Kimber avaldas siirast heameelt, et KIK sai tänu eurorahadele toetada loodusmuuseumi püsinäituse uuendamist. „Rahaline panus oli vajalik, et kaasajastada eelmisest sajandist pärit ekspositsiooni ning selle abil rikastada ja tõsta Eestis kõrgtasemel pakutavat keskkonnahariduse taset,“ ütles Kimber. KIK vahendas Euroopa regionaalarengu fondist muuseumi uue püsiekspositsiooni ja õppeklasside tarbeks 1,87 miljonit eurot, ülikooli omaosalus oli 298 000 eurot.

Lisaks näituse uuendamisele rajati loodusmuuseumisse esmakordselt juurdepääs liikumispuudega inimestele.

Tartu ülikooli loodusmuuseumi avamise kahel esimesel päeval, 16. ja 17. jaanuaril on uksed avatud kella 10-22. Täpsemat külastusinfot saab TÜ loodusmuuseumi veebilehelt natmuseum.ut.ee.

Toimetaja: Katre Tatrik, Tartu ülikool

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: