Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Lähikuudel üha tugevnev El Niño tekitab soojades maades tormi ja külmades piirkondades sooja talve


Tänavuse talve El Niño fenomen arvatakse ekspertide hinnangul olevat läbi aegade üks tugevamaid, mis suuresti ilmaolusid muudab. Vaikse ookeani idakaldal, USA ja Lõuna-Ameerika läänerannikul on juba mitmeid märke El Niño tegevusest.

El Niñoga seostatakse paljusid ilmahädasid või tavatuid ilmaolusid: liiga sooja talve põhjapoolsetes piirkondades ning vastupidi liiga külma ilma tavapäraselt sooja kliimaga maades, põuda ja paduvihma. Kuid El Niñost võib olla ka abi, seda eriti põuapiirkondades, vahendavad ERRi teleuudised.

Näiteks USA-s Californias on El Niño tugevad tormisüsteemid toonud kaasa tugeva vihmasaju, mis on leevendanud seal juba viimsed neli aastat püsinud põuda. Vihmahoogude jätkumist loodetakse ka järgnevateks kuudeks, et kergendada olukorda piirkonnas, mis põua käes juba neli aastat vaevelnud. Teisalt on mõnel pool seetõttu tekkinud üleujutuste ning mudalaviinide oht.

California Glendora linna elanik Dave kirjeldas, et linn pani juba püsti betoon- ja muud tõkked. „Me oleme valmis pannud ka liivakotid. Me oleme juba teeala ära piiranud, et vältida vee voolamist oma kinnistule.“

Paduvihm kimbutas ka Boliiviat, eriti riigi keskosa, kus tekkisid maalihked ning kannatada said ka olulised maanteed, kus liiklus on seetõttu tõsiselt häiritud.

„Ma olen siin olnud juba terve päeva ja tundub, et läheb ka öö. Ma olen praeguseks oodanud juba 8 tundi, aga kõik sõltub sellest liiklusummikust,“ rääkis hädas teeline Boliivias

Olukord Boliivias võib veel hullemaks minna, sest tugeva saju jätkumist prognoositakse terveks jaanuariks, tulvaveega on hädas ka teised Lõuna-Ameerika riigid Paraguai, Uruguai, Argentiina ja Brasiilia.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: