Kas me tähistame uue aasta saabumist õigel ajal? ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Ilutulestik.
Ilutulestik. Autor/allikas: Magnus Johansson/Creative Commons

ERR Novaator uuris uue aasta saabumise valguses Tartu Observatooriumi astrofüüsikult Laurits Leedjärvelt, kas aastavahetuse tähistamiseks on valitud ikka õige aeg.

Millal oleks astronoomilises mõttes õige või loogiline aastavahetust tähistada?

Laurits Leedjärv: See on nüüd üsna selline teema, mille kohta poliitikud ütleksid "hea küsimus". Astronoomilises mõttes on mingit erilist hetke Maa teekonnal ümber Päikese tõesti raske välja tuua. Üks võimalus oleks valida üks neljast pööripäevast. Eriti võib-olla kevadine või sügisene, mil Päike ületab näivalt taevaekvaatorit ning öö ja päev on Maal enam-vähem ühepikkused. Aga muidugi sobivad ka talvine ja suvine (lõunapoolkeral on nende tähendus meie omale vastupidine).

Võiks ka arvesse võtta seda, et Maa orbiit on tegelikult ellips ja tähistada Päikesele lähima punkti (periheel) läbimist, mis 2016. aastal toimub 3. jaanuaril või siis afeeli läbimist 4. juulil.

Kuid 1. jaanuaril on tõesti vaid aja- ja kultuurilooline tähendus. Vanas Rooma riigis oli ju aasta algus näiteks 1. märtsil, sellepärast jäi veebruari kui aasta viimasesse kuusse kõige vähem päevi. Ja Idamaade kuukalendrites polegi üht kindlat aasta alguse kuupäeva.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: