Analüüs: Putini kõnnaku taga on Parkinsoni tõve asemel KGB väljaõpe ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Venemaa president Vladimir Putin.
Venemaa president Vladimir Putin. Autor/allikas: Mikhail Metzel/TASS/Scanpix

Venemaa presidendi Vladimir Putini kõnnak on jäänud viimasel kümnendil lääne analüütikute ja ajakirjanike hambusse rohkem kui ühel korral. Muu hulgas on seda peetud Parkinsoni tõve või isegi lapsepõlve trauma tundemärgiks. Rühm neurolooge leiab, et põhjus on proosalisem ja lihtsakoelisem – tegu on KGB relvaõppe kõrvalmõjuga.

Enamik inimesi liigutab käies käsi ette ja taha vastavalt vastasjala asukohale. Teguviisi kasumlikkuse osas pole jõutud seni ühestele järeldustele. Mõne uuringu kohaselt pole sellest mingit abi. Teistes on aga järeldatud, et see vähendab energiakulu ja parandab tasakaalu. Igal juhul on see inimestele piisavalt omane, et patoloogid hakkaksid selle puudumisel panema vähemasti mõttes erinevaid diagnoose.

Putini puhul lisandus jäigale paremale käele veel peaasjalikult vasakule jalale toetumine. Sageli kuulutab see Parkinsoni tõve algust. Bastiaan Bloem Hollandis asuvast Nijmegeni ülikooli meditsiinikeskusest leidis aga erinevast ajaperioodist Youtube'i videoid vaadates, et mehe potentsiaalselt haiguslik seisund ei muutunud ajaga hullemaks, mida võib täheldada Parkinsoni tõbe põdevate patsientide puhul. Veelgi enam, Putini liigutuste koordinatsioon ja mehe üldine vorm oli suurepärane.

Peagi märkas Bloem kolleegidega, et sarnase kõnnakuga on silma paistnud ka riigi peaminister Dmitri Medvedev, presidendi administratsiooni juht ja endine kaitseminister Sergei Ivanov, endine kaitseminister Anatoli Serdjukov ja lääne sõjaväeringkonna juht Anatoli Sidorov. Teistelt videotelt võib näha, et mehed on paremakäelised ja nende käsi muutub jäigaks vaid käies.

Kuna oli äärmiselt ebatõenäoline, et neist igaüks haigestus Parkinsoni täpselt samal ajal, hakkas Bloem otsima teisi selgitusi. Vastus peitus Venemaa endise luureteenistuse KGB väljaõppe käsiraamatus. Muu hulgas leiab sellest õpetuse, mille kohaselt ei tohiks käies kätt liigutada ja seda tuleks hoida püstolikabuuri lähistel. Ainult selleks, et relva vajadusel kiiremini haarata saaks. Analoogset kõnnakut kohtab vanemates vesternites.

Kui Putini ja Ivanovi käitumist saab seostada otseselt KGB-ga, siis Sidorovi ja Serdjukovi puhul võib mängu tulla nende sõjaväeline taust. Ainsaks erandiks on Medvedev. Bloem pakub kolleegidega välja potentsiaalse selgituse ka sellele. Mees üritab lihtsalt riigi juhtfiguuri käitumist matkida, milles poleks Venemaa kontekstis midagi kummalist.

Bloem märgib kolleegidega, et analüüsil võib olla ka praktiline väärtus. Patsientide minevikku uurimata ei tohiks eriti Venemaal käe liikumise põhjal liiga kergelt järeldada, et neid vaevab Parkinsoni tõbi või mõni muu sarnaste tundemärkideni viiv neuroloogiline häire.

Uurimus ilmus ajakirja British Medical Journal jõulunumbris.

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: