Kõikuv veepind tegi Njassa järve kalastiku kirevaks   ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Kirevahvenlane Labidochromis hongi.
Kirevahvenlane Labidochromis hongi. Autor/allikas: bfra07/Creative Commons

Kalade maailm on kirev. Eriti kirev on kalade maailm aga Kagu-Aafrikas asuvas suures ja sügavas Njassa järves, mis on tuntud ka Malawi järve nime all ja kus elab rohkem kalaliike kui üheski teises maailma järves, sealhulgas lausa tuhat liiki kirevahvenlaste sugukonnast.

Miks nii suur liigikirevus just selles järves? Christopher Scholz Ameerika Ühendriikidest Syracuse'i Ülikoolist ja ta kolleegid uurisid Njassa järve setteid, mis on selle põhja viimase 1,3 miljoni aastaga sadestunud. Tuli välja, et selle aja jooksul on tervelt 24 korda ette tulnud, et järve veetase on alanenud enam kui 200 meetri võrra.

Sellise suure veetasememuutuse tagajärjel muutuvad ja mitmekesistuvad kindlasti kalade elutingimused. Nii järeldabki Scholz koos kaasautoritega Ühendriikide teadusakadeemia toimetistes, et Njassa järve kirevahnenlasterikkuse taga on sagedased veepinna kõikumised, mis omakorda on tingitud kliima muutumisest.

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: