Kristjan Port: wifi annab kalmistutele uue hinguse ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Surnuaed.
Surnuaed. Autor/allikas: Fairy Heart ♥/Creative Commons

Moskvas on kolm kuulsat kalmistut: Novodevitšje, Trojekurovo ja Vagankovo. Valdkonda kureeriv amet otsustas muuta need kolm rahupaika uuest aastast tasuta wifi aladeks. Iseenesest poleks tasuta traadita interneti teenus uudiskünnist ületava potentsiaaliga, juhtugu see siis ükskõik kus maailma otsas.

Ometi pälvis uudis Moskva kalmistute traadivabast ja tasuta internetiühendusest ülemaailmset tähelepanu. Võibolla on põhjuseks uudis, mis pole eriline uudis, aga kui seda suudetakse erilisena esitada, on see uudis? Samas viib surma ja internetiühenduse kooslus mõtted rändama mööda tavatumaid radu.

Teadaanne sisaldab kalmistute eest vastutajate soovi muuta viimsed puhkepaigad tasuta wifi abil külastajatele meeldivamaks paigaks. Täpsemalt räägitakse kavast luua külastajatele erilised puhkepaigad. Segaduse vältimiseks seatakse elavate külastajate puhul eesmärgiks luua „psühholoogilise heaolu tsoonid“. Projekti idee pärineb suvisest külastajate küsitlusest, milles nimetati ühe puudusena internetiühenduse puudumist.

Esialgu võib tulla mõtetest puudu, otsides vastust, miks peaks kalmistu külastaja vajama interneti ühendust. Ta võib seda kasutada igal ajal ja pea igas kohas. Matuseaia külastamine võiks ju hetkeks peatada mõtlemine millelegi argisest infomürast toituvast suuremale. Teisalt on kõik muutumises ja netiühendusele leidub rolle seoses hauataguse maailmaga. Kõige lihtsam idee on külastajate informeerimine.

Info otsimisel ja selle mõtestamisel on oluline kontekst. Antud juhul siis otsija asukoht. Näiteks saab interneti kaudu teada, et mõnes kohas maailmas on suremine keelatud. Näiteks sisaldab Malaisia karistusseadus klauslit, et endalt elu võtjat ootab ees kas aastane vangistus, rahatrahv või mõlemad. Omal ajal ei tohtinud Kreeka Delose saarel ei sündida ega surra. Viimased kaevati hauast välja ja viidi saarelt minema. Analoogsed, aegade hämarusse jäävad omapärased surmemise keelud on kehtinud muuhulgas veel ka Jaapanis ja Norras.

Üllatavalt on surma keelamise teema uuesti aktuaalseks muutunud. Kes satub surnuaial lugema ajalehte The Guardian, saab teada, et alates 1999. aastast on kuues linnas suremine tabu. Näiteks oldi Itaalia linnas Sellias mures elanikkonna vananemise pärast ja lastearstist meer allkirjastas määruse Ordinanza 11, mille järgi pole munitsipaliteedi territooriumil lubatud hinge heita.

Linnajuhtide sisuline eesmärk oli motiveerida vanemaid inimesi läbima igal aastal regulaarset arstlikku kontrolli. Reegli rikkujatele sätestati täiendav maksukoormus ja soovitus minna surema mujale. Lisaks mainitule on Prantsusmaa, Itaalia ja Brasiilia linnades ametnikud suremise keelustamiseni viinud kohalike kalmistute täitumine.

Surma ja internetiga seostub peale parema informeerituse veelgi uudsem aspekt. 57-aastane Jerald Spangenberg suri mängides World of Warcrafti. Tema tütar soovis teatada isa sõpradele, et too pole niisama mängimisest eemale jäänud ja sõpru hüljanud. Paraku osutus ülesanne tavatult raskeks, sest ta ei teadnud isa võtmesõna ja mängukeskkonna ülalpidajad ei saanud teda samuti aidata. Lõpuks otsustas ta „hüüda internetti“ lootuses, et mõnes vestlusgrupis tunnevad kaaslased tema kadunud isa kirjelduse järgi ära.

Teises analoogselt kurva sisuga juhtumis oli lahkunu uue kultuuri osas paremini ettevalmistunud. Kui ameeriklase Robert Bryanti isa ootamatult lahkus, leidis poeg tema asju korrastades mälupulga. Mäluseadmel polnud kirja, aga ta mõistis hetkega isa sõnumit, sest see asus pojalt isale sünnipäevaks kingitud kruusi all. Mälupulgal olid kirjas lahkunu online-maailma kontaktid ja kohustused.

Seega on internetil kohta ka surnuaial. Ükskõik kui palju kõhedust see ka ei põhjustaks, siis arvatavalt lisandub funktsioone juurde.

Esmaspäevast neljapäevani võib Kristjan Porti tehnoloogiakommentaari kuulda Raadio 2 saates Portaal.

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Allikas: Portaal

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: