Karl Pajusalu ja Tarmo Soomere valiti Läti teaduste akadeemia välisliikmeteks ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Akadeemik Karl Pajusalu.
Akadeemik Karl Pajusalu. Autor/allikas: PM/Scanpix

Tartu ülikooli eesti keele ajaloo ja murrete professor akadeemik Karl Pajusalu ning Tallinna tehnikaülikooli küberneetika instituudi juhtivteadur akadeemik Tarmo Soomere valiti Läti Teaduste Akadeemia välisliikmeteks. Sellega Läti Teaduste Akadeemias, kuhu kuulub enam kui 300 akadeemikut, kokku viis eestlasest välisliiget.

„Läti Teaduste Akadeemia välisliikmeks saamisel on reeglina kõige tähtsam üldine rahvusvaheline panus oma teadusalal. Arvan, et lisaks selle arvestati ka minu uurimusi liivi keele ja Lätis asuvate lõunaeesti keelesaarte kohta ning kindlasti minu mitmekülgseid suhteid läti keeleteadlastega,“ põhjendas Pajusalu osutatud au tagamaid.

Professor Pajusalu lisas, et talle annab see tunnustus indu edasiseks tegutsemiseks Balti riikide suunal ning Tartu ülikooli ja Läti ülikooli sidemete tihendamisel, otseselt muidugi Eesti Teaduste Akadeemia ja Läti Teaduste Akadeemia vahel.

Karl Pajusalu on Tartu ülikooli filosoofiateaduskonna eesti keele ajaloo ja murrete professor ning Eesti teaduste akadeemia liige. Ta on uurinud peamiselt eesti keele ja sugulaskeelte hääliku- ja grammatikastruktuuri dünaamikat, lõunaeesti murrete nivelleerumist ja eesti allkeelte kujunemist.

Eesti Teaduste Akadeemia president akadeemik Tarmo Soomere on eesti mereteadlane ja matemaatik, kes on viimastel aastatel muu hulgas teinud koostööd ka Läti ja Leedu teadlastega lainetuse dünaamika ja rannikuprotsesside uurimises.

Eesti teadlastest kuuluvad akadeemiasse välisliikmetena veel Enn Tarvel (1995), Jüri Engelbrecht (1996) ja Richard Villems (2005).

Läti Teaduste Akadeemia on Läti riiklik teadusasutus, mis ühendab rohkem kui 300 Läti ja teiste riikide (välisliikmetena) teadlasi loodus-, inseneri-, sotsiaal- ja humanitaarteaduste valdkondadest.

Toimetaja: Marju Himma

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: